Neurastenia este greu de diagnosticat, abia anul trecut a fost clasificată ca fiind o boală reală, iar opţiunile medicamentoase sunt limitate şi controversate, potrivit Descoperă.ro

Cercetătorii au identificiat indicatori biologici atât în bacteriile din intestine, cât şi în celulele din sânge, care pot fi utilizate pentru diagnosticarea sindromului oboselii cronice (neurastenia). Rezultatele au ieşit pozitive în cazul a peste 80% dintre persoanele testate.

Cercetarea va permite diagnosticarea mult mai rapidă şi cu o mai mare acurateţe a pacienţilor, ceea ce va conduce către o mai bună înţelegere a cauzelor care produc boala.

”Descoperirile noastre dovedesc faptul că boala are origini medicale şi nu psihologice”, a adăugat el.

Este un lucru foarte important deoarece mulţi doctori consideră sindromul oboselii cronice ca fiind doar extenuare.

Cercetările au demonstrat că pacienţii cu neurastenie aveau o diversitate mult mai mică a bacteriilor din intestine, în special lipseau bacteriile anti-inflamatoare. De asemenea, au identificat schimbări ale indicatorilor inflamatori din sânge, motivul fiind problemele intestinale, care ar putea agrava boala.

,,În viitor, am putea folosi această tehnică ca una complementară pentru bolile non-invazive, dacă am avea o idee mult mai concretă asupra importanţei microbilor din intestinele pacienţilor, medicii ar putea prescrie schimbarea dietei alimentare, administrarea de prebiotice şi probiotice pentru a ajuta la tratarea bolii”, a afirmat Ludovic Gilateaux, autorul noii lucrări.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.