Am inteles ca soferii pot fi amendati de orice politist, dar articolul 2 din Capitolul 1 al noului Cod Rutier prevede altceva.
Conform art. 254, Capitolul 10 ,,Sanctiuni contraventionale complementare,,, constatarea si aplicarea sanctiunilor intra in sarcina politistului, iar in punctele de trecere a frontierei a politistilor de frontiera. Deci, orice politist, care e functionar public, atunci cand constata ca s-a savarsit o contraventie poate aplica o sanctiune, in acelasi timp facand si comunicarea la sediul de evidenta a conducatorilor auto. Astfel, se va avea sub control sever combaterea evenimentelor rutiere in trafic.
Puteti adresa intrebarile dv. la tel. 20.30.849

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.