În testele realizate în cadrul acestui studiu, câinii participanţi au avut posibilitatea de a asculta înregistrări audio cu două tipuri de sunete – care le dezvăluiau că vor primi boluri cu apă sau boluri cu lapte -, însă câinii pesimişti nu reacţionau la sunetul aferent bolului cu lapte, sugerând astfel faptul că nu credeau că vor fi recompensaţi şi că vor primi cu adevărat acel lichid.

„Studiul este interesant, pentru că a măsurat stările emoţionale pozitive şi negative ale câinilor, într-o manieră obiectivă şi neinvazivă”, a declarat Melissa Starling, profesor la Facultatea de Ştiinţe Veterinare de la Universitatea Sydney, coordonatoarea studiului, potrivit Mediafax.
 
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.