Informația despre execuția celor doi a apărut în Dabiq, revista în limba engleză a grupării jihadiste.

Guvernul de la Oslo a confirmat că bărbatul din Norvegia a fost ucis şi a condamnat gestul, pe care l-a numit „josnic şi barbar”. De asemenea, premierul Norvegiei a declarat că nici o formă de terorism nu poate fi tolerată şi că acesta este motivul pentru care ţara sa participă la coaliţia anti-ISIS.

Atentate la Paris

O serie de explozii și atacuri armate au zguduit Parisul, vineri seară. Trei explozii, în urma unor atacuri sinucigașe, au avut loc lângă Stade de France. Președintele Francois Hollande, aflat pe stadion, a fost evacuat de urgență. De asemenea, mai mulți bărbați înarmați au deschis focul în mai multe locații din Paris și au luat ostatici. 132 de persoane au murit și 352 sunt rănite, conform unui bilanț provizoriu. Doi români au murit în exploziile revendicate de ISIS.
Citește și: „Gruparea Stat Islamic a difuzat o înregistrare în care sărbătorește atentatele teroriste”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.