Un astfel de model a fost fabricat în doar 36 de exemplare între 1962 şi 1963. Yoshiho Matsuda, proprietarul maşinii este un japonez şi deţine automobilul de 14 ani.

„Ferrari GTO este, fără îndoială, una dintre cele mai titrate maşini din lume. Aceasta este cu adevarat o ocazie rară pentru colecţionari de a achiziţiona o bucată importantă a istoriei lumii auto şi suntem încântaţi că am fost aleşi de proprietarul acestui automobil”, a declarat Max Girardo, directorul RM Europe.

Experţii spun că acest model de Ferrari ar putea să fie vândut cu o sumă de peste 20 de milioane de dolari. Ferrari 250 GTO dispune de un motor V12 de 3.0 litri capabil să dezvolte 302 cai putere si poate să ajunga la viteza maximă de 283 km/h.

Vrei o maşină? Libertatea are pentru tine mii de oferte avantajoase.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.