UE va pune la punct cadrul legal pentru a promova extinderea Internetului în bandă largă și își va intensifica eforturile pentru a proteja datele personale online ale cetățenilor din cele 28 de state membre.

„Propunem astăzi să echipăm fiecare sat și oraș din Europa cu acces gratuit la internet wireless”, a spus Juncker, fără a oferi mai multe detalii cu privire la modul în care UE ar urma să atingă acest obiectiv în următorul deceniu, a spus șeful Europei, conform Reuters.

De asemenea, președintele Comisiei Europene a susținut o serie de propuneri care ar da organizațiilor media o putere mai mare de negociere în relațiile cu Google, atunci când acestea vor cere plăți de la cel mai popular motor de căutare pe Internet pentru că a publicat extrase din știrile lor.

„Crearea de conținut nu este un hobby, este o profesie. Vreau ca jurnaliștii, editorii și autorii să fie plătiți corect pentru munca lor”, a spus Juncker.

Uniunea Europeană vrea să reformeze domeniile telecomunicațiilor și drepturilor de proprietate intelectuală, pentru ca acestea să poată recupera decalajul cu Asia și SUA.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.