Emilia Iucinu: "La Parchet ni s-a spus că adevărul despre moartea lui Tinu îl vom afla peste 40 de ani"

Emilia Iucinu a vorbit despre Dumitru Tinu, la nouă ani de la moartea acestuia, spunând că şi acum se simte la fel ca în ziua în care a aflat despre decesul fostului director de la Adevărul şi nu ştie dacă va afla vreodată circumstanţele în care s-a produs accidentul.

  • Dumitru Tinu, cu Andrei si sotia

"Am rămas la aceiaşi părere, aceea că varianta oficială, aceea a accidentului, nu poate fi cea reală. Am făcut până acum tot ce s-a putut. Am obţinut redeschiderea cazului şi deshumarea, dar imediat procurorul a fost schimbat şi a fost "înmormântat" cazul Tinu din nou. A rămas "accident de circulaţie cu victime produs la viteza de 20 de kilometri pe oră", a declarat femeia pentru Evenimentul Zilei.

Emilia Iucinu a mai spus că Andrei, fiul lor, nu va renunţa până când va afla ce s-a întâmplat de fapt pe 1 ianuarie 2003, la Romaneşti, deoarece la Parchet, ni s-a spus să nu ne zbatem fiindcă adevărul despre moartea lui Tinu îl vom afla peste 40 de ani."

Votează articolul!

micapublicitate.ro
 
ziare powered by Distinct New Media