Nevoia de a consuma alcool,  care până în prezent era legată de plăcerea de a bea, este generată de faptul că alungă anxietatea cauzată de stres sau de abstinenţă  spune un profesor din cadrul Institutului de Cercetare Scripps, din SUA.

Acesta arată că un hormon numit corticotropină , care controlează activitatea glandei suprarenale, este responsabil pentru nevoia de a consuma băuturi alcoolice, susţinând  că blocând eliberarea acestui hormon se previne consumul excesiv de alcool.

Vezi subiectele la matematică la Evaluarea Națională 2026 – ce le-a picat elevilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.