Totuși, nimic nu justifică trecerea prin istorie spre tomberonaș (e minion, intră) cu semialfabetizatul Veștea de gât.

Poate doar dacă e adevăratul fiu al lui Nicolae Ceaușescu și nu știe nici tabla înmulțirii. Căci nimeni nu a mai făcut atât de multe pentru securiști și politruci staliniști în fond decât acest Nicușor. Care a pozat în husen și apoi și-a înșelat senin electoratul cu metoda olimpicul. Nicușor, băiatul de AUR, gen.

A fost și plăvanul politic Iohannis, bușteanul doamnei Carmen, voiajorul nesătul, o țeapă, dar această malformație a falsei democrații vlahe îi dă clasă și jet.

Apropo, Grindeanu e tot la jetul Nordis, are cabinet prin interpuși. Superbă matrioșkă!

Vorba regelui: cine i-e frică de împăiere să nu intre în pădurea Băneasa.

Dan, deci. Comeseanul lui Pahonțu și Batistă Bogdan e un caz clinic – patologia puterii la omul neînvățat cu greutatea funcțiilor de răspundere. Răspunsul? Fugă șobolonească. Lăsați-mă…

Apoi, cine s-a fript cu Dan suflă acum și-n Bolojan. Dacă Ilie-Valahíe e speranța democrației, atunci rămâne cum scriu de peste douăzeci de ani: Lăsați orice speranță!

România nu poate fi altceva decât e, cu modelele ei anticulturale, cu lipsa de școală, cu fudulia ei tâmpă. Dați-i cinci ani și Cabinetul Veștea îngroapă și Norvegia.

România? Poate Româlia. Poate Maromânia. O rușine de țară care pleacă de la nerușinarea dregătorilor și de la absența cetățenilor din propria viață. Statul e securitatea. Aceasta e axioma.

Cât despre congresul galbenilor, votanții de ieri ai lui Ciucă și de alaltăieri ai lui Cîțu mai trebuie să dea afară cinci mii de oameni spre a se reforma.

Cu cinci papagali nu se face reformă – se face loc.

România e moartă-n coteț, dar agitații și propagandiștii continuă să proclame că avem lapte și miere. Avem, dar pe maro. Măcar s-a întors mâna lui Șică și o să răsune iar mandolina… 

Abonați-vă la COMPULSIV! Carte, film, muzică, politică și social media - filtrate rapid de un consumator compulsiv - Costi Rogozanu.
ABONEAZĂ-TE Cristi Rogozanu
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (3)
Avatar comentarii

G_mann 24.06.2026, 09:55

Primii care au tradat au fost intelectualii care pentru niscaiva arginti au pus umarul cu putere la demolarea unor oameni cit de cit de calitate si cu oarece caracter si incurajarea bisericii,o institutie anacronica pusa pe capatuiala ,acolo sunt cheile starii in care a ajuns Romania.Politicienii sunt doar niste opotunisti,gainari ordinari.

Avatar comentarii

Demradulescu 24.06.2026, 11:19

Un articol bun care m-a făcut să râd în dimineața asta,cu singura observație că dacă Leana îi făcea un copil precum Nicușor sigur Nea Nicu când îl vedea cum se strâmbă își făcea hara-kiri.

Avatar comentarii

Prepurgel 24.06.2026, 17:38

Ce ar fi putut sa faca președintele-indiferent de numele lui-in aceasta situație de criza guvernamentala-(previzibila,la cât de precara este situația financiara a țarii)-cu un parlament atat de„pestriț”?Și unde un partid cu 12%,dicteaza„linia” politicii acestei țari și in mod surprinzator(sau poate ca nu),urmata cu docilitate de toate partidele„europeniste”?Prins intre„exigențele”CE pe de o parte șl isteria Propagandei usr-iste,care vrea„reforma” lui Bolojan?

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.