La Buzău a avut loc cea de-a treia ediție a Festivalului Internațional „Benone Sinulescu”, un eveniment care a fost compus dintr-un concurs de muzică populară pentru tineri artiști și seri de recitaluri ale unor consacrați. Printre aceștia din urmă s-au numărat Gheorghe Zamfir, Fuego, Ionuț Dolănescu, Valeria și Traian Ilea, Steliana Sima, Elisabeta Turcu, dar și Adrian Naidin și trupa Bere Gratis.

Mai vioi ca oricând, maestrul Benone Sinulescu a electrizat publicul numeros atât cu piesele sale clasice, din folclor, cât și cu prelucrările etno cu care și-a obișnuit fanii în ultimii ani. A cântat, a dansat, a dat autografe și s-a pozat cu admiratorii, iar ulterior a fost sărbătorit de artiștii care au participat la festival.

Un tort inscripționat cu „La mulți ani, Nea Beni!” a fost adus la restaurantul hotelului unde au fost cazați muzicienii, iar rapsodul a fost teribil de încântat de supriza pe care staff-ul său i-a făcut-o. Ulterior, s-a ținut de glume, mai ales după ce a tăiat prima felie.

Artistul a mărturisit pentru Libertatea că are o dorință anume, să aibă în fiecare zi vin roșu pe masă, „la fel ca regina Angliei”, cel mai probabil că acesta este și secretul energiei și longevității celor doi.

Vezi Subiectele la română la BAC 2026. Ce le-a picat absolvenților de liceu la examenul la română.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.