De când s-au acutizat problemele de sănătate ale reginei Elisabeta a II-a, “bătaia” pentru tron s-a pornit, pare-se, pe toate câmpurile: atât la Palatul Buckingham, unde certurile sunt la ordinea zilei, cât şi în presă, publicaţiile americane având, se pare, surse din interior, care le furnizează informaţii-bombă. Una dintre acestea este că prinţul Charles (64 de ani) suferă de Alzheimer (o afecţiune degenerativă progresivă a creierului, care apare la persoane de vârstă înaintată, producând o deteriorare a funcţiilor de cunoaştere ale creierului, cu pierderea capacităţilor intelectuale ale individului – n.r.). Simptomele maladiei sunt din ce în ce mai evidente, iar faptul că moştenitorul este tot mai uituc o amuză teribil pe soţia lui, ducesa Camilla. Aceeaşi sursă a dezvăluit că mama vitregă a prinţilor William şi Harry ar fi alcoolică. Când e puţin “afumată”, Camilla nu se sfieşte să le spună celor doi fii ai lui Charles că ea va fi în curând regină şi va face legea la palat.

Regina e tot mai fragilă

Anularea unui număr mare de angajamente de către regina Elisabeta a II-a (87 de ani) confirmă faptul că suverana britanică e tot mai fragilă, ea acuzând o mulţime de probleme de sănătate în ultima vreme. Speculaţiile conform cărora nepotul ei cel mare, prinţul William, va urca pe tron – conform dorinţei poporului exprimată în sondaje – s-ar putea adeveri. Cu toate acestea, casa regală a anunţat că unele atribuţii ale Elisabetei vor fi preluate de prinţul Charles, cum ar fi participarea la diverse inaugurări, evenimente caritabile sau summituri.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.