Ingrediente pentru foaia de ruladă: cinci ouă, cinci linguri de zahăr, trei linguri de ulei, cinci linguri de făină.
Pentru crema de ciocolată: 250 g ciocolată menaj, 200 ml frişcă lichidă, 50 g unt. Pentru glazură: 50 g ciocolată menaj, trei linguri de ulei.
Preparare: foaia de ruladă: se separă gălbenuşurile de albuşuri. Albuşurile se bat spumă cu cele cinci linguri de zahăr, iar gălbenuşurile cu uleiul se încorporează apoi în albuşurile bătute şi se adaugă treptat cele cinci linguri de făină. Se toarnă compoziţia pe o foaie de copt într-o tavă şi se coace 5-7 minute.
Crema de ciocolată: se pune pe foc frişca lichidă până dă în clocot, apoi se toarnă fierbinte peste ciocolata mărunţită şi se amestecă. Se dă la rece, se adaugă esenţa de rom şi se mixează timp de 3-5 minute. Se umple foaia de ruladă cu ciocolată şi se rulează. Glazura de ciocolată se pune peste ruladă când este rece.
Reţetă trimisă de Itco Nely, din Iaşi

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.