Pentru Valentina, Diana înseamnă totul de când sunt împreună. Pentru Diana, Valentina este acasă. Familia lor este completată de doi căței și o pisică. În 2020 ele își doresc reglementarea parteneriatului civil, pentru că viața lor de familie să fie recunoscută de lege. Ele își doresc aceleași drepturi că result cetățenilor României: să se poată moșteni legal una pe cealaltă, să aibă posibilitatea să fie aparținătoare la spital, să ia decizii de viața și de moarte una pentru cealaltă.

(Publicitate) Speranță pentru un an mai bun: parteneriat civil în 2020

Acest proiect este finanțat prin Programul pentru drepturi, egalitate și cetățenie al Uniunii Europene 2014-2020 sub numărul Acordului de finanțare cu nr. 777309 – Parteneriat pentru egalitatea LGBTI – REC-DISC-AG-2016 / REC-DISC-AG-2016-02. Conținutul acestui articol reprezintă numai părerile autorilor și este responsabilitatea lor exclusivă. Comisia Europeană nu acceptă nicio responsabilitate pentru utilizarea acestui conținut media.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.