MENIU CAUTĂ
27 Mai. 2018 10:18

Play-off NBA. Golden State Warriors – Houston Rockets 115-86, în meciul 6 al finalei Conferinței de Vest. 3-3, la general

Play-off NBA. Golden State Warriors - Houston Rockets 115-86, în meciul 6 al finalei Conferinței de Vest. 3-3, la general.

Klay Thompson a condus ofensiva trupei din Oakland. 35 de puncte, dintre care 9 aruncări de 3 puncte, a pus 'trăgătorul' campioanei în coșul texanilor. L-au ajutat Curry (29 puncte), Durant (23 puncte). De asemenea, Draymond Green a jucat rolul băiatului bun la toate: 10 recuperări și 9 pase decisive. Dincolo, James Harden 32 de puncte n-a fost suficient sprijinit de colegi: Eric Gordon (19 puncte) și Trevor Ariza (14 puncte). La recuperări, Clint Capela a reușit 15, iar cele mai multe asisst-uri le-a avut Harden (9).

În 'TD Garden', azi-noapte, startul nu le-a fost deloc propice gazdelor. După primele 12 minute, adică după primul sfert, oaspeții conduceau cu 39-22. Avansul de 17 puncte luat de vizitatori s-a topit, treptat, în celelalte trei sferturi: 29-22, 33-16, 31-9. Sferturl 3 a fost început în forță de campioni, 13-0, iar scorul din ultimul sfert se explică prin faptul că oaspeții erau deja cu gândul la meciul următor, de pe teren propriu, în perspectiva căruia își conservau forțele. Partida va avea loc luni noapte (ora 4.00, în România). Chris Paul a fost odihnit de Houston, tocmai pentru meciul următor.

Ca și în Conferința de Est, calificata se va decide în meci decisiv, meciul 7. Se joacă după sistemul 'cel mai bun din 7' sau 'cine ajunge primul la 4'.