Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

Atacantul George Pușcaș a marcat pentru Benevento. Echipa musculosului român va intra în barajul pentru Serie A

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Miercuri, 24 mai 2017, 10:32

Atacantul George Pușcaș a marcat pentru Benevento. Echipa lui va intra în barajul pentru accederea în Serie A, primul eșalon din Italia.

George Pușcaș a deschis drumul spre victorie pentru Benevento Calcio, joi seară, la Pisa, 3-0 în etapa a 42-a din Serie B, ultima a stagiunii.

Atacantul român de 21 de ani, 4 goluri stagionale (în 17 partide), a deschis scorul în minutul 51. El a încasat un ”galben” în minutul 59. Pușcaș, fotbalist împrumutat de Inter, a jucat sezonul trecut la Bari, tot în Serie B (17 meciuri, 4 goluri)

Benevento Calcio e pe locul 5 din Serie B, 65 de puncte cu două etape înainte de final.

Spal Ferrara a promovat după 40 de ani. Și Hellas Verona (unde este legitimat fundaşul Deian Boldor) a promovat.

Formaţiile Frosinone (unde e împrumutat portarul Valentin Cojocaru), Perugia, Benevento, Cittadella, Carpi şi Spezia vor juca barajul pentru ultimul loc promovabil.

În sferturile de finală ale barajului pentru promovarea în Serie A vor avea loc partidele Cittadella – Carpi (22 mai) şi Benevento – Spezia (23 mai). Semifinalele se vor disputa tur-retur după următorul program: Carpi sau Cittadella – Frosinone şi Benevento sau Spezia – Perugia. Învingătoarele din semifinale vor juca tot tur-retur finala barajului pentru promovarea în Serie A.

Gina Pistol i-a ruinat cariera unei vedete în doar 7 luni de relație: „Ce face cu ea? E mai mare ca el! Îi mănâncă toți banii”
Cine a apărut la mormântul lui Emi Pian. Oamenilor nu le-a venit să creadă ce văd
Horoscop 10 august 2020. Peștii fac cheltuieli mari, din impuls sau în urma unor decizii legate de bani