Ben Youssef a COMIS-O împotriva lui Varela și Rocha la Cupa Africii! Chisamba Lungu, pasă de gol
Sport Libertatea > Sport

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Duminică, 18 ianuarie 2015, 23:28

Cupa Africii a continuat cu partidele din grupa B. Ben Youssef (Astra), Fernando Varela (Steaua) și Nuno Rocha (CSU Craiova) au evoluat în partida Insulele Capului Verde - Tunisia (1-1).

Ali Moncer a deschis scorul pentru Tunisia, în minutul 70. Ben Youssef a fost eroul negativ al Tunisiei. Fundașul central al Astrei a comis un fault în careu, iar ”centralul” acordat penalty, transformat de Helton, care a stabilit scorul final, 1-1.

Pentru naționala Insulelor Capului Verde au evoluat, printre alții, Fernando Varela (Steaua) și Nuno Rocha (CSU Craiova). Hamza Younes (Ludogoreț), fostul atacant al Petrolului, a fost rezervă la tunisieni.

În cealaltă partidă a grupei, Zambia a terminat la egalitate cu RD Congo, scor 1-1. Singuluma a deschis scorul pentru Zambia, în minutul 2, din pasa lui Chisamba Lungu. RD Congo a egalat prin Bolasie, în minutul 66. La RD Congo, fostul golgheter al Petrolului, Jeremy Bokila, a rămas pe banca de rezerve.