În Turneul celor 6 Națiuni la rugby, competiție care va debuta peste o săptămână, se acordă mai multe trofee. Această situație există însă, doar de ceva vreme. Paradoxal, până în 1993 echipa care ocupa primul loc nu primea decât felicitări!

Și aceasta fiindcă britanicii, cunoscuți pentru conservatorismul lor, au respins întotdeauna ideea de a juca rugby pentru a câștiga ceva concret. Cum practicau acest sport doar din plăcere, ei au fost, de altfel, și apărătorii amatorismului. Abia în 1995, în contextul în care tot mai mulți practicanți erau atrași către jocul în XIII, acolo unde se plăteau salarii, s-a adoptat profesionismul și în varianta în XV.

Iată câștigătoarele edițiilor de până acum în Turneul celor 4/5/6 Națiuni (*)
Țara Galilor (120 participări): 37 victorii (26 de victorii singură, 11 victorii cu Mare Șlem)
Anglia (118 participări): 36 victorii (26 de victorii singură, 12 victorii cu Mare Șlem)
Franța (85 participări): 25 victorii (17 victorii singură, 9 cu Mare Șlem)
Scoția (120 participări): 22 victorii (14 victorii singură, 3 cu Mare Șlem)
Irlanda (120 participări): 20 victorii (12 victorii singură, 2 cu Mare Șlem)
Italia (15 participări): nu a câștigat competiția vreodată

(*) până în 1906, când a fost acceptată Franța, Turneul s-a desfășurat cu participarea celor trei echipe britanice (Anglia, Scoția și Țara Galilor) și a Irlandei. În 2000, a fost integrată și Italia. Așa se explică faptul că în timp competiția și-a schimbat numele în funcție de numărul echipelor participante.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.