La doar 19 ani, Mihăiţă Pleşan “exploda” în prima ligă, ba mai mult, la un meci al naţionalei, un “amical” de poveste cu Germania (5-1) în 2004, marca şi un gol. Era o perioadă când cluburile mari erau cu ochii pe mijlocaş, Arsenal Londra, prin managerul Arsene Wenger, făcând chiar şi o ofertă de 3 milioane de euro.
“Wenger m-a sunat personal şi mi-a spus că mă urmăreşte de şase luni. Din păcate, totul a picat din cauza ofertei. Englezii au promis 3 milioane de euro şi 20% dintr-un eventual transfer, dar cei de la Universitatea au refuzat”, a spus fotbalistul pentru csuc.ro.
“Atunci au început şi ghinioanele. După discuţia cu managerul de la Arsenal, am avut prima operaţie, după care sau ţinut lanţ. Am avut şase accidentări grave, soldate cu şase operaţii. Multă lume nu a crezut că pot să-mi revin, dar eu am tratat mereu fotbalul cu seriozitate, aşa că iată-mă înapoi pe teren, poate chiar mai puternic”, a adăugat Pleşan

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.