Șoc în handbal! Frații Karabatici au fost condamnat la închiasoare cu suspendare pentru două luni şi amendaţi cu câte 10.000 de euro, într-un caz de aranjare a unui meci

Nikola și Luka Karabatici au fost condamnat la închisoare cu suspendar într-un caz de aranjare a unui meci pentru pariuri petrecut în urmă cu aproape cinci ani.

Cei doi fraţi au fost găsiţi vinovaţi de complicitate la escrocherie, miercuri, de Curtea de Apel din Montpellier.

Alături de Nikola şi Luka Karabatici, au mai fost condamnate în acest caz 13 persoane. Acestea au primit amenzi de 10.000 până la 40.000 de euro şi pedepse de închisoare cu suspendare pentru escrocherie şi complicitate la escrocherie. Dintre cei judecaţi, a fost achitat doar handbalistul Mickael Robin.

În primă instanţă, Nikola Karabatici a primit o amendă penală de 10.000 de euro, iar Luka Karabatici o amendă de 15.000 de euro.

La 12 mai 2012, s-au înregistrat pariuri de 100.000 de euro, cu câştiguri de aproximativ 300.000 de euro, cu privire la scorul la pauză al meciului Cesson/Sevigne – Montpellier, ceea ce a atras suspiciuni. Pariurile respective au fost efectuate în Montpellier, Rennes şi regiunea Parisului şi au fost achitate cash cu câte o sută de euro, ceea ce permite păstrarea anonimatului în momentul încasării câştigului.

Franța a cucerit duminica trecută al șaselea titlu mondial. Nikola Karabatici a fost cel mai bun jucător al CM.

Accidentat, Luka Karabatic nu s-a mai aflat în lot în fazele superioare ale competiției.

Franța - Slovenia se joacă joi în semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin 2017

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.