Cupa Ligii: Dinamo - "U" Cluj 3-2. "Câinii" s-au calificat după penalty-uri!
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > Cupa Ligii: Dinamo - "U" Cluj 3-2. "Câinii" s-au calificat după penalty-uri!

Cupa Ligii: Dinamo – „U” Cluj 3-2. „Câinii” s-au calificat după penalty-uri!

Echipa din ”Ștefan cel Mare” a fost dominată pe teren propriu de echipa lui George Ogăraru. Lemnaru a ratat prima ocazie a partidei, șutul său trecând peste poartă (7).

Cepellini a ratat ultima ocazie a primei reprize, după ce a reluat din careu, de la marginea careului, puțin pe lângă poartă (23).

La începutul reprizei secunde, Bilinski a ratat o ocazie uriașă, Dolha intervenind providențial (49). Matei putea și el deschide scorul, dar a trimis, din afara careului, pe lângă poartă (78).

Nuno Viveiros a ratat o nouă mare ocazie pentru Universitatea, după ce a șutat milimetric pe lângă poartă (80). Marc a salvat-o pe Dinamo la finalul timpului regulamentar, la șutul lui Stojanovici (88).

S-a intrat în prelungiri, acolo unde cele două echipe au avut o șansă să înscrie golul calificării. Mai întâi, Patrick Petre a șutat peste poartă, de la 16 metri, după o minge respinsă de Dolha (116). Apoi, Marc a respins senzațional șutul lui Kovacs (120+2).

S-a ajuns la penalty-uri. C. Matei, Elton și V. Lazăr au marcat pentru Dinamo, în timp ce Cepellini și Kovacs au înscris pentru ”șepcile roșii”. Au ratat Nedelcearu și Boubacar pentru Dinamo, respectiv Costin, Stojanovici și Skvorc.

Dinamo este a doua echipă calificată în semifinalele Cupei Ligii, după Pandurii Târgu Jiu, în urma victoriei la penalty-uri cu ”U” Cluj (3-2).
———–

Opinii dure după ce copiilor nevoiași din Moreni li s-au luat banii de burse: 'Copilul meu e în clasa a IV-a și învățătoarea...'
Recomandări

Dinamo – ”U” Cluj 3-2. V. Lazăr transformă penalty-ul decisiv și califică echipa din ”Ștefan cel Mare” în semifinale”

Dinamo – ”U” Cluj 0-1 Gol Cepellini.

min. 120+3: Finalul prelungirilor. Urmează loviturile de la 11 metri.

min. 120+2: Marc respinge senzațional șutul lui Kovacs.

min. 115: Patrick Petre a ratat șansa să o califice pe Dinamo. Dolha respinge o minge la 16 metri, iar fiul lui Florentin Petre șutează peste poartă.

min. 106: A început a doua repriză de prelungiri.

min. 105: S-a încheiat prima repriză de prelungiri.

Tolo, după discursul președintelui: Trăiască Împăratul!
Recomandări

min. 91: A început prima repriză de prelungiri.

min. 90+5: Finalul timpului regulamentar.

min. 88: Marc o salvează pe Dinamo la șutul lui Stojanovici.

min. 80: Nuno Viveiros trage milimetric pe lângă poarta lui Marc.

min. 78: Matei șutează, din afara careului, pe lângă poartă.

min. 62: Schimbare la ”U” Cluj: Cristocea este înlocuit de Stojanovici.

min. 50: V. Lazăr primește cartonaș galben.

min. 49: Bilinski retează o ocazie uriașă pentru Dinamo, Dolha, fostul portar al ”câinilor” intervenind salvator.

min. 46: A început repriza a doua.

min. 45: Pauză

min. 23: Ocazie uriașă pentru ”U” Cluj: Cepellini reia din voleu, de la marginea careului, puțin pe lângă poartă.

min. 10: Boubacar șutează, din afara careului, peste poartă.

min. 7: Lemnaru ratează prima ocazie a partidei, dar șutul său trece pe lângă poartă.

min. 1: A început partida.

UPDATE 20.00 / Din cauza unui scurtcircuit apărut la o priză, înaintea partidei, nu a funcționat lumina la vestiare și la sala de conferințe a clubului. Jucătorii au trebuit să se schimbe la lumina lanternei! Organizatorii s-au chinuit să remedieze problema o oră și jumătate, iar situația s-a rezolvat cu jumătate de oră înaintea partidei.

Procurorul pe care Iohannis l-a făcut general în doar 5 ani. A avut o ascensiune uluitoare, deși secţia sa a finalizat un singur rechizitoriu într-un an
Recomandări

Echipele de start:

Dinamo: Marc – Bărboianu, Nedelcearu, Durimel, Grecu – Boubacar, Elton – Lazăr, Matei, Filip – Bilinski

U Cluj: Dolha – Jovanovic, Skvorc, Ninu, Bambara – R. Costin, Cristocea – Gravenberch, Mengolo, Ceppelini –  Lemnaru

———————–

Dinamo întâlnește pe teren propriu Universitatea Cluj în a doua partidă din sferturile de finală ale Cupei Ligii. Va fi ultimul meci al lui Ionel Dănciulescu în postura de antrenor al echipei din ”Ștefan cel Mare”.

”Câinii roșii” vin după înfrângerea umilitoare în fața Astrei Giurgiu (1-5) și, după eliminarea din Cupa României în fața Mioveniului, speră să câștige Cupa Ligii, în condițiile în care ocupă doar locul 8 în Liga I.

De partea cealaltă, venirea lui George Ogăraru i-a revitalizat pe clujeni. Aceștia au urcat pe locul 11 în campionat și s-au calificat în semifinalele Cupei României.

Partida Dinamo – Universitatea Cluj va începe la ora 20.00 și va fi transmisă în direct de Look TV și LIVE TEXT pe sportnews.ro.