”Il Luce” a dus, cu emoții, Șahtiorul în grupele Ligii Campionilor. Rezultate
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > ”Il Luce” a dus, cu emoții, Șahtiorul în grupele Ligii Campionilor. Rezultate

Mircea Lucescu a dus din nou Șahtiorul în grupele Ligii Campionilor, eliminând greu, cu emoții, pe Rapid Viena (2-2 în retur, 1-o în tur). Austriecii au avut o bară în prelungirile partidei. ”Minerii” sunt a șasea oară la rând ân gupele Ligii. De asemenea, în grupe merg croații de la Dinamo Zagreb, club la care e legitimat și fundașul Alexandru Mățel. Deși în inferioritate numerică din minutul 48, când scorul era 2-1, gazdele au bătut cu 4-1 echipa albaneză Skenderbeu. Celelalte calificate în grupe sunt Valencia, Maccabi Tel Aviv și Malmo. ------

Returul meciurilor din play-off-ul Ligii Campionilor, ultimul pas înainte de faza grupelor, are loc miercuri seară. Sunt programate cinci partide. Mircea Lucescu, antrenorul lui Șahtior, și Alexandru Mățel, fundașul de la Dinamo Zagreb, sunt cu un pas în grupe. Îl fac și pe al doilea?