Doliu în handbalul din România. Una dintre cele mai cunoscute handbaliste a murit.

La doar câteva zile după ce şi-a aniversat vârsta de 33 de ani, Mihaela Brânduşe (fostă Viscreanu) a trecut în nefiinţă, lăsând în urmă şi o fetiţă de doar patru anişori, anunță sportulsalajean.ro.

A murit handbalista Mihaela Brândușe. Trei titluri de campioană cu Zalăul

Valorosul inter a intrat la Silcotub Zalău, cu care a trăit o perioadă de glorie şi în care a reuşit să cucerească numai puţin de trei titluri naţionale (2001, 2004 şi 2005), evoluând şi în Liga Campionilor.

Şi după ce brandul ”Silcotub” a dispărut de pe harta handbalului românesc şi european, jucătoarea venită din Moldova a rămas pe loc şi a evoluat la HC Zalău până în anul 2010.

La doar 27 de ani, Mihaela Viscreanu s-a retras din sportul de performanţă.

A murit handbalista Mihaela Brândușe. A lăsat în urmă o fetiță de doar 4 ani

S-a stabilit la Zalău şi, între timp, s-a căsătorit cu un sălăjean, Marius Brânduşe, cu care a făcut şi un copil, este vorba de Alexia, o fetiţă care are acum 4 anişori. Să spunem că părinţi spirituali au fost Gabriel şi Ana Maria Şomoi, aceasta fiind colegă cu Viscreanu la Silcotub.

Acum patru ani, Mihaela a fost diagnosticată cu boală nemiloasă și a fost supusă unei intervenții chirurgicale la o clinică din Cluj-Napoca, după care a început un tratament sever.

De joi, starea ei s-a agravat, iar sâmbătă dimineaţă, în jurul 7.30, Mihaela a trecut în nefiinţă.

”Nu îmi găsesc cuvintele. E o mare nedreptate. Prea repede s-a stins din viaţă, iar în urmă a lăsat un pui de om ce a rămas fără mamă. E foarte dureros. Mişu era un om foarte bun şi o mamă exemplară. Vreau să spun că ea a avut o viaţă sportivă tot timpul şi a avut grijă de ea. Nu îmi vine să cred”, a spus în lacrimi Ana Maria Şomoi (fostă Lazer), cea care a ajuns la Silcotub în acelaşi an ca şi Viscreanu şi care ulterior i-a devenit naşă de cununie.

FOTO: sportulsalajean.ro

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.