Scene XXX pe terenul de fotbal. ^Ce s-a întâmplat la meciul Everton - Chelsea, din ”sferturile” Cupei Angliei. Duminică, apără Pantilimon! VIDEO
Sport Libertatea > Sport

Scene XXX pe terenul de fotbal. ^Ce s-a întâmplat la meciul Everton – Chelsea, din ”sferturile” Cupei Angliei. Duminică, apără Pantilimon! VIDEO

De Petre Dobrescu, . Ultimul update Duminică, 13 martie 2016, 13:48

Belgianul Romelu Lukaku, de la Everton, și-a eliminat fosta echipa, Chelsea, din Cupa Angliei cu o dublă (77, 82)! Trupa din Liverpool s-a calificat în semifinale. La ”The Blues”, John Terry, meciul 700 pentru echipa lui Guus Hiddink.

VIDEO, AICI.

Spre finalul meciul, în min. 84, Diego Costa, spaniolul de la Chelsea, ”l-a îmbrățișat” tandru pe Barry, apoi l-a mușcat de gât, în stilul patentat de uruguayanul Barcei, Luis Suarez. Scenele ”tandre”, în care s-a folosit și limba, au adus cu un scenariu de film XXX!

La trei minute după episodul hot, Gareth Barry a făcut un fault de al doilea ”galben” roşu și a fost eliminat.

„Diego a vorbit cu oficialii clubului după meci şi şi-a exprimat regretul pentru reacţia pe care a avut-o la episodul cu Gareth Barry, care a dus la cartonaşul roşu. Diego a specificat foarte clar faptul că nu şi-a muşcat adversarul în niciun moment al altercaţiei”, a declarat un purtător de cuvânt al lui Chelsea. După ce arbitrul Michael Oliver i-a acordat al doilea cartonaş galben, acesta s-a oprit în dreptul lui şi a scuipat, gest care îi poate aduce o suspendare drastică din partea Federaţiei Engleze de Fotbal.

Celelalte ”sferturi”
Reading – Crystal Palace 1-2
Manchester United – West Ham
Arsenal – Warford

Duminică, 13 martie, de la 15:30, pe Emirates Stadium, Arsenal va da piept cu Watford, în poarta căreia va fi titular Costel Pantilimon. Românul a fost prima opțiune și în precedentele două tururi ale competiției, fără a primi gol. Acestea sunt, de altfel, și singurele sale meciuri în poarta echipei la care a sosit în această iarnă, de la Sunderland. În campionat, goalkeeper-ul român este rezerva brazilianului Heurelho Gomes.