Ashton Gibbs a marcat șapte dintre cele 21 de puncte ale sale în ultimele două minute ale meciului, iar aruncarea sa de la mare distanță, cu un minut rămas de joc, pentru a duce scorul la 63-66, i-a pus definitiv pe steliști în avantaj. Conducătorul de joc american, aflat la cea mai bună partidă a sa în tricoul Stelei, a fost imbatabil pe final, transformându-și aruncările libere, la fel ca și Gallimore și Nyakundi, care au marcat și ei câte o aruncare liberă, pentru a stabili scorul final, 66-70.
Craiova s-a aflat în avantaj în primele trei sferturi ale meciului, conducând la un moment dat, în sfertul al treilea și la 14 puncte diferență, jucătorii echipei gazdă fiind purtați pe val și de atmosfera din tribune.
Steaua a arătat semne că poate controla jocul încă din sfertul al doilea, însă, de fiecare dată, gazdele au găsit breșe în defensiva roș-albastră pentru a puncta.
Acest lucru nu s-a mai întâmplat în sfertul al patrulea, atunci când apărarea a jucat aproape de perfecțiune, iar în atac Djurasovic a sunat revenirea cu un coș de trei puncte în debutul ultimei părți care reducea diferența la șase puncte, 56-50.
Craiovenii s-au distanțat din nou la opt puncte, iar steliștii, fără Virgil Stănescu pe teren, eliminat pentru cinci greșeli, aveau să-l piardă pentru o perioadă și pe Bozo Djurasovic, accidentat destul de serios după un contact cu Bogdan Popescu.
Când totul părea în favoarea gazdelor, Gibbs și-a început seria celor 11 puncte marcate în ultimul sfert. Americanul a totalizat 21 de puncte și a avut procentaje de sută la sută la trei puncte (4/4) și la libere (7/7). El a fost sprijinit în ofensivă de Robert Nyakundi cu 13 puncte și Adi Tudor tot cu 13 puncte. Djurasovic a reusit noua puncte, Gallimore sase puncte iar Virgil Stanescu trei puncte, la fel ca si Bosnjak, in timp ce Milos Petkovic a marcat doua puncte.
Desi craiovenii erau recunoscuti ca o echipa care exceleaza la recuperare, fapt dovedit cu Muresul in prima etapa, Steaua a acoperit bine spatiul de trei secunde in multe momente ale meciului si a castigat disputa la acest capitol cu 38 de reusite fata de 33 ale adversarilor.

Google News Urmărește-ne pe Google News

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.

Cristina Demetrescu anunță noroc mare și schimbări pentru 5 zodii. Vine o perioadă neașteptată peste acești nativi până la sfârșitul lui aprilie
FANATIK.RO
Wow! Cum arată Loredana Groza, în realitate. Anca Țurcașiu a postat o fotografie cu ea, fără niciun filtru
Viva.ro
Gina Pistol, la Masterchef? Chiar Smiley a dat-o de gol. Uite cum a filmat-o acasă
Libertateapentrufemei.ro
Șocul trăit de Dănuț Lupu în penitenciar: „Pentru ei nu face nimeni nimic! Să mă scuze și părintele, dar trebuie să o spun”
GSP.RO
Fabrica din România care produce pe bandă rulantă. Produsele pe care românii le adoră se vând în toată țara și sunt mai bune decât cele din import
FANATIK.RO
Tentativă de asasinare a lui Zelenski. Presupusul criminal, un polonez, s-a oferit să ajute serviciile speciale ruse
Cum a filmat-o Smiley pe Gina Pistol în bucătărie. Detaliul care i-a făcut pe mulți să se întrebe dacă nu cumva ea va fi noua prezentatoare MasterChef
Unica.ro
"Cei mai mari fotbalişti ai României? Nici Dobrin, nici Hagi". Victor Piţurcă i-a numit pe cei mai tari: "Fantastici! Fiecare de la 50 de milioane în sus"
Orangesport.ro
Probleme pentru staţiunea din România care urma să dea lovitura cu plaje moderne şi cel mai fin nisip. "E o situaţie delicată"
Horoscop 20 aprilie 2024. Taurii au în față o zi cu un potențial negativ major, care nu poate fi contracarat prea ușor