„Sunt cetăţeni români. Noţiunea de cetăţeni europeni nu există. Arătaţi-mi mie o carte de identitate pe care scrie că există cetăţenie europeană! Aveţi dumneavoastră aşa ceva? Scrie cetăţean european pe cartea dumneavoastră de identitate? Nu. Scrie cetăţean român, iar pe cartea mea de identitate scrie cetăţean francez. Noţiunea de cetăţean european nu există. Noi încercăm – şi nu e uşor – să integrăm persoanele cele mai vulnerabile. Şi cheltuim foarte mult. (…) Fiecare ţară trebuie să se ocupe de propriii cetăţeni”, a declarat Henri Paul, citat de Mediafax.

El a adăugat că nimic nu poate împiedica cetăţenii repatriaţi să revină în Franţa, dar a adăugat că Parisul tocmai din acest motiv a cerut Bucureştiului „să-şi integreze cetăţenii, să se ocupe de cei mai modeşti dintre ei”.

„Romii nu sunt problema Franţei, ci a Europei, pentru că trebuie ca în Europa să avem o politică hotărâtă de integrare a acestei categorii de populaţie, care este puţin lăsată deoparte şi la care nu ne-am gândit prea des. Trebuie să recunoaştem că Franţa este prima ţară care le-a spus celorlalţi, fără ipocrizie, că avem o problemă comună. Toţi ceilalţi gândesc acest lucru. Toţi ceilalţi nu spun nimic, dar ştiu că este un adevărat subiect. Franţa a avut curajul de a o spune. De ce? Pur şi simplu pentru că autorităţile franceze au constatat că a existat, în primul rând la Paris, dar şi în Franţa, o creştere a infracţionalităţii în rândurile cetăţenilor români. Şi a fost o creştere foarte mare”, a afirmat ambasadorul.

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.