Conform AFP, citată de Agerpres, opera a fost pictată în 1897 şi constituie una din cele mai importante picturi impresioniste vândute la licitaţie în ultimii zece ani.
Tabloul reprezintă o scenă de primăvară din Paris şi i-a aparţinut iniţial unui industriaş evreu, Max Silbergerg. În timpul celui de-al Doilea Război Mondial, acesta a fost silit să predea naziştilor toată colecţia sa de opere de artă şi a murit într-un lagăr de concentrare. În urmă cu 14 ani, tabloul a fost restituit familiei sale.
La aceeaşi licitaţie s-a mai vândut o pictură de Van Gogh, „Omul este pe mare”, adjudecată cu 16,9 milioane de lire sterline (20,37 milioane de euro).
Citeşte şi: La Hamburg, într-o galerie de artă, portretul lui Țiriac, vândut cu 400 € Foto | Picturile 3 D fac furori în artă. Vezi cât de reale sunt!  

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.