Peste 20 de oameni au fost evacuați din casele lor

„Singurul moment în care putem să-i aducem înapoi, după o analiză foarte serioasă, este după implementarea senzorilor microseismici, la recomandarea inclusiv a experților care au fost din partea Comisiei Europene, din partea Protecţiei Civile Europene, iar după o perioadă de monitorizare a senzorilor, care poate să dureze chiar şi săptămâni, atunci, dacă datele sunt liniştitoare, pot să se întoarcă oamenii în casele lor, în cele 45 de case evacuate, care multe dintre ele, vă reamintesc, sunt case de vacanţă care nu au fost locuite”, a afirmat Raed Arafat, conform News.ro.

În prezent, 27 de oameni au fost evacuați, conform informațiilor disponibile. Șeful DSU a subliniat că întoarcerea lor depinde de siguranța oferită de noul sistem de monitorizare. „Iar dacă apar modificări, atunci se poate trece la evacuare din nou”, a mai adăugat el.

Situația la Praid rămâne neschimbată, cu zona delimitată și închisă. Arafat a declarat că așteaptă un raport tehnic de la experții care au fost în zonă.

„Am avut o discuţie cu experţii tehnici de acolo, ne-au prezentat concluziile lor înaintea plecării şi se ţine legătura cu ei şi urmează, bineînţeles, să avem acest raport în 15 zile maxim de la finalizarea misiunii. Au mai rămas încă vreo 10 zile, sperăm să avem acest raport în 10-12 zile”, a declarat Arafat.

Dorin Tudora, directorul CONPET, plătit cu 14.000 de euro lunar. Și-a prelungit mandatul printr-un șiretlic legal: „Nici n-am reușit să procesez informația”
Recomandări
Dorin Tudora, directorul CONPET, plătit cu 14.000 de euro lunar. Și-a prelungit mandatul printr-un șiretlic legal: „Nici n-am reușit să procesez informația”

Localitățile în care va fi sistată apa

Mai  mult, salinitatea în zonă a început să crească din nou, ceea ce a determinat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență să sisteze integral apa, inclusiv apa menajeră, în localitățile Târnăveni, Gănești și Băgaciu.  

„A fost dat un mesaj RO-Alert, dacă nu a fost dat, va apărea în următoarele minute, prin care se explică populaţiei că urmează a fi sistată apa, să-şi facă stocurile, în fiecare gospodărie, urmând că apă menajeră să fie distribuită prin grija Inspectoratului pentru situaţii de urgenţă, a autorităţilor locale”, a spus Raed Arafat.

Șeful DSU a precizat că a cerut mobilizarea cisternelor pentru distribuirea apei menajere. Cisternele de 30.000 de litri vor fi aduse de la Timișoara, iar un program de distribuire a apei menajere va fi implementat.

Conform lui Arafat, mesajul RO-Alert are un sfat foarte important: să nu se consume pești morți din apele curgătoare, întrucât creșterea salinității ar putea duce la o mortalitate piscicolă.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.