Ministrul Afacerilor Interne Walton Brown a declarat că legislația semnată de guvernatorul John Rankin urmărește să echilibreze opoziția față de căsătoria între persoane de același sex în insula socială-conservatoare, respectând în același timp hotărârile judecătorești europene care asigură recunoașterea și protecția cuplurilor homosexuale.

Senatul și Casa de Adunării din Bermuda, țară implicată în scandalul Paradise Papers, au adoptat legislația în decembrie după un referendum în care majoritatea alegătorilor s-au opus căsătoriei între persoane de același sex.

„Actul urmărește să obțină un echilibru echitabil între două grupuri ireconciliabile în prezent în Bermuda, precizând că această căsătorie trebuie să fie între bărbat și femeie, recunoscând și protejând în același timp drepturile cuplurilor de același sex”, a spus Brown.

Totuși, căsătoriile încheiate în perioada mai 2017, când au fost legalizate căsătoriile între persoanele de același sex, și până la adoptarea noii legislații vor fi recunoscute și în viitor.


Citește și: Temperaturile de vară din timpul iernii duc la slăbirea organismului și apariția unor boli grave


Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.