Accidentul a avut loc în jurul orei 8:40, iar timp de 45 de minute, circulația a fost blocată. Sute de călători au fost nevoiți să coboare din tramvaie și să o ia pe jos până la serviciu.

„A fost un blocaj de 45 de minute. În acest moment (9.15) circulaţia a revenit la normal. Un călător băut a căzut dintr-un vagon al tramvaiului 41″, au declarat reprezentanţii RATB, potrivit Romania TV.

Traseul 41 este cel mai important din Bucureşti pentru că uneşte cartierele fără metrou din partea de sud-vest a Capitalei cu zonele de birouri din centru şi nordul oraşului

Linia 41 este catalogată şi ca o copie a unui metrou uşor, aici realizându-se lucrăr de modernizare în urmă cu mai bine de un deceniu.

Tramvaiul 41 , construit în Bucureştiul comunist pentru a lega cartierele Ghencea, Drumul Taberei, Militari şi Crângaşi de nordul Capitalei, a fost modernizat în 2002. Fostul preşedinte al României, la acea vreme primar al Bucureştiului, considera că modernizarea liniei de tramvai lungă de mai puţin de 11 kilometri este „cel mai mare proiect postdecembrist realizat de municipalitatea Capitalei”.

Dacă iniţial tramvaiele circulau pe acest traseu cu o viteză medie de 14 kilometri pe oră, după modernizare, traseul de 10,8 kilometri şi cu 15 staţii pe fiecare sens avea să fie parcurs cu o viteză medie de 22 de kilometri pe oră.

15 staţii

Tramvaiul 41 se opreşte în 15 staţii, capetele de linie fiind în Ghencea şi în Piaţa Presei Libere. Tramvaiul opreşte pe strada Braşov, la Tricodava, în Drumul taberei, pe bulevardul Timişoara, pe bulevardul Uverturii, pe strada Orşova, pe podul Ciurel, la Piaţa Crângaşi, la pasajul Grant, pe strada Turda, pe bulevardul Ion Mihalache, la mănăstirea Caşin, în Agronomie şi la Piaţa Presei Libere.

În timpul săptămânii, tramvaiul 41 funcţionează de la ora 4.55 la ora 23.30, iar în weekend de la ora 5.00 la ora 23.00.
Parcul de tramvaie al RATB cuprinde 507 garnituri, care circulă pe 241 de kilometri de linie dublă. Un tramvai bucureştean realizează zilnic în medie 207 kilometri, în jur de 900.000 de persoane circulând zilnic cu tramvaiul, conform RATB.

Pe linia lui 41, la data inaugurării, circulau 27 de garnituri de tramvai, de tip V3A modernizat.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.