In perioada 15 ianuarie – 15 aprilie comerciantii pot vinde produse la solduri.
Presedinta Autoritatii Nationale pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), Rovana Plumb atrage atentia comerciantilor care desfac in magazine produse cu pret redus (solduri) ca trebuie sa indeplineasca anumite conditii pentru a nu fi sanctionati. sefa ANPC a declarat ca sunt interzise anumite strategii cum ar fi:
prezentarea reducerii ca o oferta gratuita a unei parti din produs;
conditionarea vanzarii unui produs, a unei cantitati impuse sau de cumpararea concomitenta a unui alt produs;
conditionarea pentru prestarea unui serviciu de cumpararea unui produs ori de prestarea unui alt serviciu decat cel solicitat de client.
De asemenea, vanzatorul are obligatia de a furniza, la cererea clientului, pe langa informatiile furnizate prin etichetare, marcare si ambalare, si alte amanunte privind caracteristicile produsului sau serviciului, conditiile de vanzare si modul de utilizare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.