Judecătoria Constanța le-a condamnat, vineri, la câte trei ani de închisoare și pedeapsa complementată de doi ani constând în interzicerea unor drepturi, pentru săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave, pe Lidia Sandu – director administrativ, Victoria Acsân – casieră și Julieta Duma – șef depozit, toate foste angajate în cadrul Sanatoriului Balnear și de Recuperare Techirghiol, scrie Mediafax. De asemenea, instanța a admis în parte acțiunea civilă formulată de Sanatoriul Balnear și de Recuperare Techirghiol și le obligă în solidar pe cele trei inculpate la plata către instituție a sumei de 8.740.986,92 lei.

Totodată, Lidia Sandu, Julieta Duma și Victoria Acsân au fost obligate și la plata a câte 34.000 de lei fiecare, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat.

Decizia magistraților nu este definitivă, având drept de apel în 10 zile de la comunicare.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.