Un fost mare lider comunist, Gheorghe Apostol, născut în 1913 şi mort în 2010, a povestit pentru Arhiva de istorie orală a radioului public despre prima întâlnire pe care a avut-o cu Stalin.

Gheorghe Apostol l-a întâlnit pe Stalin în ianuarie 1945, la Moscova. El a fost unul dintre liderii comunişti apropiaţi de Gheorghe Gheorghiu Dej. În perioada interbelică, ca membru al Pardidului Comunist, a fost închis în mai multe lagăre şi închisori. A evadat din  Lagărul de la Cărbuneşti cu câteva zile înainte de 23 august 1944.

După război, între 1945 – 1952, a ocupat funcţia de preşedinte al Confederaţiei Generale a Muncii, apoi al Consiliului General al Sindicatelor (1955-1961, 1967-1969). A fost în două rânduri prim-vicepreşedinte al Consiliului de Miniştri (1952-1954, 1961-1967). Între 1954 – 1955  a fost  prim-secretar al Comitetului Central al Partidului Muncitoresc Român. A fost, deasemenea, membru al Biroului Politic (1948-1969). La Congresul al X-lea al PCR din anul 1969, Gheorghe Apostol a fost eliminat din conducerea partidului.

Citește mai departe pe evz.ro

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.