0-111698-highres_00000401402618.jpgOrganizaţiile homosexualilor, care săptămâna trecută au protestat zgomotos împotriva deciziei Vaticanului de a se opune moţiunii înaintate la ONU în favoarea depenalizării homosexualităţii ca infracţiune de către statele membre, au reacţionat foarte dur împotriva conducerii RAI, acuzând-o de homofobie şi cerând retransmiterea filmului în variantă necenzurată.

„Vrem să ştim cine a decis ca filmul să fie difuzat de Rai 2 cu tăieri de cenzură grosolană, specifică anilor ’50. Cine şi-a permis să considere că publicul adult italian nu poate să suporte săruturile şi gesturile afectuoase dintre doi bărbaţi?”, a declarat, potrivit La Stampa, Aurelio Mancuso, preşedintele Asociaţiei Arcigay, care a cerut conducerii postului lămuriri privind modificarea conţinutului filmului, dar şi intervenţia Comisiei parlamentare de supraveghere a RAI.

Reprezentanţilor organizaţiilor gay li s-a alăturat şi Aduc, o asociaţie de protecţie a drepturilor consumatorilor, care a calificat intervenţia asupra filmului ca fiind „nedemnă, deşi nu surprinzătoare, jignitoare nu numai pentru arta cinematografică, dar şi pentru contribuabilii care plătesc taxa prin care este ţinută în viaţă această televiziune de stat”.

Chiar şi unii politicieni nu s-au ferit să se pronunţe în legătură cu acest subiect, Benedetto Della Vedova, un deputat din partea partidului Pdl, aflat la guvernare, acuzând faptul că Rai 2 difuzează în cursul serii şi nopţii filme cu scene erotice de natură heterosexuală mult mai ‘hard’ decât cele tăiate din filmul Brokeback Mountain, ceea ce denotă o ‘grotescă’ mentalitate discriminatorie a responsabililor care s-au ocupat de difuzarea filmului.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.