Intrarea a fost liberă, iar tema ediției din acest an a fost literatura, celebrată prin instalații florale spectaculoase, inspirate din cărți celebre ale lumii.

15 grădini tematice amenajate

Vizitatorii s-au putut plimba, între 30 mai și 1 iunie, printre decoruri impresionante, inspirate din „Legendele Olimpului”, „Divina Comedie” sau „Cronicile din Narnia” – toate aduse la viață prin aranjamente florale gigantice și plante.

15 grădini tematice, dintre care 12 create de studenți de la șase universități de profil, au fost amenajate cu sprijinul specialiștilor Administraţia Domeniului Public şi Dezvoltare Urbană (ADPDU) Sector 6. 

Publicul a votat grădina preferată, iar duminică au fost anunțați câștigătorii. Peste 100.000 de flori au fost folosite în cadrul acestui festival, iar zeci de oameni au muncit pentru ca transformarea parcului într-un tărâm de basm să fie posibilă.

4.558 de voturi și două grădini câștigătoare

„Nopți la Serampore”, inspirată de opera lui Mircea Eliade și realizată de Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară din București, a fost aleasă de public grădina câștigătoare. A primit 505 de voturi din totalul de 4.558 exprimate.

Parcul Drumul Taberei din București, transformat în univers floral literar. Grădina tematică aleasă de spectatori drept cea mai frumoasă
Grădina tematică „Nopți la Serampore” aleasă câștigătoare de public. Foto: Facebook/ West Side Flower Fest

Juriul a ales grădina „Un veac de singurătate”, după romanul lui Gabriel García Márquez, realizată de Universitatea Sapientia, Târgu Mureș.

Parcul Drumul Taberei din București, transformat în univers floral literar. Grădina tematică aleasă de spectatori drept cea mai frumoasă
Grădina „Un veac de singurătate” a fost declarată câștigătoare de public. Foto: Facebook/ West Side Flower Fest

Printre amenajările remarcabile s-a numărat și o grădină senzorială, destinată persoanelor cu dizabilități, realizată cu ajutorul unui nevăzător. 

DGASPC Sector 6 a adus la viață grădina din „Jack și Vrejul de Fasole”, iar Facultatea de Horticultură din Craiova a dat formă unor scene din „Visul unei nopți de vară” și „Adam și Eva”.

Alte amenajări remarcabile

Grădina „Adam și Eva”, inspirată din romanul lui Liviu Rebreanu, a propus o călătorie în șapte etape, fiecare reprezentând o lume diferită, cu vegetație specifică. 

Vizitatorii au descoperit plante din India, Egipt, Roma, Franța, România și din epoci trecute precum Babilonul și Evul Mediu – toate îmbinate armonios într-un traseu tematic care aduce laolaltă istorie, simbolism și poezie vizuală.

„Legendele Olimpului” au fost reinterpretate printr-o grădină mitologică, cu Pegas în prim-plan – calul născut din sângele Meduzei și înălțat spre cer cu ajutorul unei frânghii aurii oferite de zeița Atena.

Monica Răduță, artist plastic și scenograf, a amenajat „Grădina Secretă”, din cartea cu același nume. „Intenția mea a fost să creez impresia de pădure tropicală într-o colivie supradimensionată”, spune creatoarea. Orhidee curgătoare, ferigi japoneze și albastre, plante aeriene, mușchi și liane s-au încolăcit în jurul structurii, într-un decor oferit de Hornbach.

Parcul Drumul Taberei din București, transformat în univers floral literar. Grădina tematică aleasă de spectatori drept cea mai frumoasă

Florentina Drăghici Halapciuc și echipa sa au oferit o interpretare florală a „Divinei Comedii”, ghidând vizitatorii prin cele trei tărâmuri: Infernul, Purgatoriul și Paradisul – fiecare de o cromatică diferită. De la roșu și negru pentru focul infernului, la violet și verde pentru purificarea purgatoriului și până la alb și auriu, simboluri ale Paradisului.

Ateliere creative și spectacole

Unul dintre cele mai îndrăgite spații ale festivalului a fost, și în acest an, zona dedicată atelierelor pentru copii. Aici, cei mici și-au putut exprima imaginația prin activități diverse, de la pictură intuitivă și modelaj, până la colaje din materiale reciclate sau pictură pe lemn. 

Parcul Drumul Taberei din București, transformat în univers floral literar. Grădina tematică aleasă de spectatori drept cea mai frumoasă

Printre cele mai populare activități s-au numărat: pictură intuitivă, modelaj în lut, tablouri din materiale reciclate, pictura cu șabloane, desenul în creion și perspectivă, pictură pe piatră și lemn, atelier senzorial.

Festivalul a inclus și un program artistic variat, dedicat în special Zilei Copilului. Pe scenă de la amfiteatru au urcat artiști precum Romanița, Andreea Bălan, Alina Sorescu și Ana Maria Mărgean – fetița ventriloc. De asemenea, au mai existat în program coruri de copii, trupe de dans, spectacole de teatru de păpuși și momente de circ au animat atmosfera. 

Pe bulevardul din apropiere, vizitatorii s-au putut bucura de recitaluri și un spectacol de proiecții pe apă, inspirate din „Micul Prinț”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.