UPDATE ora 13.00. Într-un comunicat remis Libertatea, Sorin Mihai, inspector școlar general la IȘJ Constanța, afirmă, într-o declarație filmată, că „am respectat metodologia” și spune că Aurelia Năstase a fost numită director la liceul supranumit Telecom prin „detașare în interesul învățământului”, valabilă până în momentul organizării unui noi concurs.

„Ca urmare a organizării concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat din județul Constanța, funcția de director al Liceului Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații Constanța a fost declarată vacantă. Conform articolului 27, alin (2) din Metodologia de concurs aprobată prin OME 4597 din 2021, prioritate la ocuparea funcțiilor rămase vacante după organizarea concursului au persoanele care au promovat concursul”, transmite inspectorul.

„Doamna profesoară Aurelia Năstase a promovat concursul, obținând notă peste 7,00 la proba scrisă și notă peste 7,00 la proba de interviu susținută pentru funcția de director de la Liceul Economic Virgil Madgearu Constanţa. Așadar, cererea dumneaei de a ocupa prin detașare în interesul învățământului funcția de director la una dintre unitățile de învățământ în care au fost declarate vacante aceste funcții are prioritate, conform articolului din metodologia de concurs, precizat anterior. Trebuie, de asemenea, precizat faptul că ocuparea funcției de director prin detașare în interesul învățământului se face până la organizarea unei noi sesiuni a concursului și nu mai târziu de finalul anului școlar”, a mai spus șeful ISJ

Soldați din Garda Națională a Rusiei, numită „Armata lui Putin”, au fost concediați după ce au refuzat să lupte în Ucraina
Recomandări
Soldați din Garda Națională a Rusiei, numită „Armata lui Putin”, au fost concediați după ce au refuzat să lupte în Ucraina

„Toată lumea are dreptul să protesteze! Dar aceasta este metodologia. Dacă profesoara alege să nu onoreze detașarea, vom desemna alt director”, a mai spus Mihai.

După ce a pierdut concursul pentru postul de director al Liceului Virgil Madgearu, Aurelia Năstase a concurat și pentru postul de director adjunct, al Liceului Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații, însă nu a obținut notă de trecere la interviu.

Protest la un liceu din Constanța. Profesorii acuză Inspectoratul că a numit un director care picase concursul pentru post
Sorin Mihai. Foto; Facebook

_____________________________________________________________________________________________________________________

„Această echipă este formată cu Mihai Coiciu ca director. Alături de el am clădit tot ce am realizat în această școală. Am transmis un memoriu la ISJ Constanța. Directorul în funcție este luat și dus la Liceul Pontica și nouă ne este adus un director dintr-o altă instituție. Aș dori să se țină cont de doleanța noastră și să ni se lase echipa managerială cu care am ales să lucrăm”, a declarat profesoara Claudia Dumitrache.

Profesorii merg până acolo și susțin că, dacă vor fi nevoiți, nu vor participa la ore până când autoritățile nu vor reveni asupra deciziei.

„Meritul nu e rasism”, spun profesorii unei școli din San Francisco după ce rezultatele elevilor au scăzut, în urma a ceea ce ei numesc „o schimbare politică”. În ce a constat ea?
Recomandări
„Meritul nu e rasism”, spun profesorii unei școli din San Francisco după ce rezultatele elevilor au scăzut, în urma a ceea ce ei numesc „o schimbare politică”. În ce a constat ea?

„Doamna profesoară Aurelia Năstase nu este pregătită pentru instituția noastră. Liceul nostru are director susținut de întreg colectivul. Există o continuitate, nu este vorba de a salva o școală care se prăbușește”, a declarat un alt cadru didactic.

„Am fost uimiți să fim anunțați că o doamnă profesor a fost numită director. Ne-am adunat într-un consiliu profesoral. Vrem un director 100% conform legii. E un lucru neplăcut că doamna profesoară va citi care sunt părerile noastre și totuși va veni să preia postul. Vom protesta”, a avertizat Alina Ioan, profesor de matematică.

Aurelia Năstase este profesor titular la Liceul Tehnologic Virgil Madgearu Constanţa. „A obținut notă de trecere la examenul scris, dar asta nu justifică numirea sa în funcție de conducere a liceului nostru. Nota obținută la proba de interviu, probă monitorizată audio-video, care poate fi probată la orice moment, cu acordul organizatorului concursului, a fost 6,60, iar media totală obținută a fost 6,80, nota minimă de promovare a concursului fiind 7,00”, acuză profesorii de la Liceul Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații în memoriul adresat IȘJ, prezentat de publicația Ziua Constanța.

În susținerea celor menționate, vă reamintim că doamna Aurelia Năstase a fost declarată respinsă conform listei cu rezultatele finale ale tuturor candidaților participanți la proba de interviu din cadrul Concursului de ocupare a funcțiilor vacante de director și director adjunct publicată pe site-ul Inspectoratului Școlar Județean Constanța cu nr. 7361A/ 10.12.2021, pagina a șasea, poziția a opta de pe pagina respectivă.

Profesorii Liceul Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații:

Libertatea a încercat să-l contacteze pe Sorin Mihai, inspector școlar general al județului, pentru lămurirea situației, însă acesta nu a răspuns apelurilor noastre. Ulterior, a sunat reporterul, scuzându-se că e într-un Consiliu, și a promis că va reveni cu un comunicat.

Foto: Replica

Urmărește-ne pe Google News
„Cine a înșelat primul?”, a fost întrebat Reghecampf. După ce a văzut ultima lui apariție, Anamaria Prodan iese la atac
GSP.RO
„Cine a înșelat primul?”, a fost întrebat Reghecampf. După ce a văzut ultima lui apariție, Anamaria Prodan iese la atac
ȘOC! Avertismentul pe care Putin i l-a dat lui Mircea Geoană. HALUCINANT ce i-a transmis
Playtech.ro
ȘOC! Avertismentul pe care Putin i l-a dat lui Mircea Geoană. HALUCINANT ce i-a transmis
Explicație năucitoare a profesorului criminal. A povestit în detaliu "motivele" pentru care a ucis-o pe Beata Molnar
Observatornews.ro
Explicație năucitoare a profesorului criminal. A povestit în detaliu "motivele" pentru care a ucis-o pe Beata Molnar
Horoscop 28 mai 2022. Scorpionii încep o perioadă mai senină în cuplu și alte relații de parteneriat, iar liniștea va dispărea
HOROSCOP
Horoscop 28 mai 2022. Scorpionii încep o perioadă mai senină în cuplu și alte relații de parteneriat, iar liniștea va dispărea
Soțul uneia dintre profesoarele ucise în masacrul din Texas a făcut infarct și a murit. Patru copii au rămas orfani
Știrileprotv.ro
Soțul uneia dintre profesoarele ucise în masacrul din Texas a făcut infarct și a murit. Patru copii au rămas orfani
Răzbunarea oligarhului pedepsit de Putin. A dezvăluit următoarele 3 ţări europene atacate de Rusia: "Societatea rusă se pregăteşte"
Orangesport.ro
Răzbunarea oligarhului pedepsit de Putin. A dezvăluit următoarele 3 ţări europene atacate de Rusia: "Societatea rusă se pregăteşte"
Pentru mai multe secrete de stil & sustenabilitate cu Ioana Grama
PUBLICITATE
Pentru mai multe secrete de stil & sustenabilitate cu Ioana Grama