Avocaţii lui din Franţa, când au constatat în această dimineaţa abuzul care i s-a făcut de către autorităţile din Madagscar, au decis să sesizeze autorităţile franceze despre acest lucru. Nu ştim dacă acest lucru va avea ca rezultat oprirea tranzitării lui prin Franţa sau alte consecinţe juridice. Este acţiunea lor, conform legislaţiei franceze. Nu a cerut Radu Mazare azil politic în Franţa”, a declarat, Mihai Mazăre, potrivit Mediafax.

Radu Ştefan Mazăre este în custodia Poliţiei Române, au anunţat reprezentanţii instituţiei, precizând că întoarcerea fostului primar al Constanţei pe teritoriul României va avea loc luni.

Fostul primar al Constanţei va sosi pe Aeroportul Henri Coandă Bucureşti, luni seară, la ora 20.10, susțin surse judicare.

Potrivit procedurilor, după ce este adus în ţară, fostul primar trebuie încarcerat, plasat în perioada de carantină de 21 zile.


Citește și:

Comisia Europeană anunță câtă mazăre a importat UE din Madagascar, chiar în ziua aducerii în România a fostului primar al Constanței

VIDEO&FOTO | Cinci lucruri mai puţin ştiute despre Radu Mazăre. Fostul edil este adus astăzi în România

VIDEO | Cele mai bizare ținute în care a defilat Radu Mazăre: a fost faraon, războinic zulu, împărat roman sau ofițer nazist


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.