Șase sancțiuni în doar câteva minute

Testarea unui bolid l-a făcut pe un șofer să uite de regulile de circulație: în doar câteva minute, a încălcat Codul Rutier și a fost sancționat de șase ori pe o porțiune relativ scurtă de drum. Incidentul a avut loc pe autostrada Süd (A2) din Stiria, în districtul Weiz.

Din cauza lucrărilor de reabilitare, viteza pe un tronson al A2 era limitată la 100 km/h. Șoferul nu doar că a ignorat restricția, dar a accelerat până la 190 km/h și, din nerăbdare, a condus la o distanță de doar patru-cinci metri de alte vehicule.

Chiar și în afara zonei de limitare la 100 km/h, șoferul a continuat să încalce regulile: pe o porțiune unde limita era de 130 km/h, el a rulat cu până la 200 km/h. De asemenea, nu a respectat distanța minimă față de celelalte mașini.

Șoferul a fost prins de poliție. Acesta a reușit să clarifice o problemă legată de documentele de testare a mașinii, însă polițiștii nu au avut nicio indulgență în privința vitezei excesive și a distanței insuficiente între vehicule.

Distanța parcursă a fost relativ scurtă, iar timpul petrecut la volan, doar de câteva minute. Șoferul a fost sancționat de trei ori pentru depășirea limitei de viteză și de alte trei ori pentru nerespectarea distanței de siguranță.

În plus, a fost amendat și pentru încălcarea reglementărilor privind limita de viteză impusă din motive de protecție a mediului (așa-numitul „Luft-Hunderter”, o restricție de 100 km/h în conformitate cu legea privind protecția aerului).

A încercat să anuleze amenzile în instanță, dar fără succes

Șoferul nu a acceptat valul de sancțiuni și a contestat decizia la Curtea Constituțională. Argumentul său a fost că nu ar fi vorba despre infracțiuni separate, ci despre același comportament, desfășurat pe o perioadă foarte scurtă și în aceeași zonă. Astfel, susținea că este vorba de o dublă sancționare pentru aceeași faptă.

Curtea Constituțională a respins plângerea, motivând că regula de 100 km/h pentru protecția mediului și Codul Rutier au obiective diferite, protecția mediului, respectiv siguranța rutieră. Prin urmare, interdicția dublei sancționări nu se aplică.

Cazul a ajuns și la Curtea Administrativă, unde șoferul a avut din nou ghinion: toate amenzile, în valoare totală de aproape 2.000 de euro, au rămas valabile. Judecătorii au concluzionat că, deși faptele au fost comise pe aceeași autostradă și într-un interval scurt, fiecare încălcare a avut circumstanțe distincte, ceea ce justifică sancțiunile multiple.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.