Premierul Sorin Grindeanu a afirmat, la finalul votului din Parlament pentru bugetul pe 2017, că nu exclude varianta instalării unui tehnocrat în fruntea Ministerului Justiției. Premierul a mai spus că își dorește ca deciziile Curții Constituționale să fie puse în practică. Acesta a mai adăugat că mâine, după moțiunea de cenzură, va purta o discuție cu Florin Iordache, ministrul Justiției.

Întrebat ce părere are despre protestele din stradă și despre ce a simțit în momentul în care a văzut sutele de mii de luminițe ale oamenilor din Piața Victoriei din din toată țara, premierul a declarat că tot miercuri va explica felul cum a fost decisă Ordonanța nr.13, dar și abrogarea ei prin Ordonanța nr.14.

”Mi-am format părerea, știu ce trebuie să fac.  Îmi voi spune opinia mâine, după moțiunea de cenzură. Mâine discut cu Ministrul Justiției. (…) Voi explica și ce a stat la baza deciziei de a da Ordonanța 13, dar și e ce argumente am avut atunci când abrogat-o”, a msi spus Sorin Grindeanu.

Citește și: UPDATE Grindeanu nu a participat la discursul lui Iohannis, pentru că Parlamentul nu l-a invitat; Ce răspunde Dragnea

 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.