Experții aucalificat această afecțiune drept tulburare afectivă de sezon (SAD), care intervine din cauza faptului că organismul nostru interacționează prea puțin cu lumina zilei. Potrivit acestora, faptul că ziua este mai scurtă, ne expunem tot mai puțin la lumina soarelui și avem mai puține ocazii în care să facem mișcare, sunt cauzele pentru care starea noastră de bine este tot mai puțin prezentă.
”Lipsa luminii intense și calde a soarelui p eperioada iernii duce la apariția SAD. Motiv pentru care apare această stare de tristețe, care se întâmplă periodic”, avertizează Simon Rego, director al Institutului de Training în Psihologie de la Centrul Montefiore.
Citește tot materialul aici

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.