PDL-iştii au terminat numărătoarea paralelă şi au anunţat oficial, prin vocea lui Adriean Videanu, victoria lui Traian Băsescu. Potrivit acestuia, Băsescu a obţinut 50,33%, fiind votat de 5.275.965 de români, iar Mircea Geoană 49,67%, fiind preferat de 5.206.138 dintre cei care şi-au exprimat opţiunea. Datele reprezintă centralizarea tuturor secţiilor de votare, inclusiv a celor din diaspora.

„Băsescu este câştigătorul acestor alegeri. Alături de Traian Băsescu a câştigat şi cetăţeanul, adică românul. Cetăţeanul a  demonstrat că este mai putenic decât orice alianţă care nu respectă corectitudinea”, a declarat Adriean Videanu.

–––––––––––––––––––––––––––

UPDATE ora 7:00

Potrivit ultimelor rezultate ale numărătorii paralele realizate de PD-L în secţiile de votare, Traian Băsescu a obţinut 50,29%, în timp ce contracandidatul său, social-democratul Mircea Geoană, a fost votat de  49,71% din alegători.

–––––––––––––––––––––––––––

UPDATE ora 2:16

Adriean Videanu a revenit, în jurul orei 2:15, cu noi informaţii în privinţa numărătoarei paralele făcute de PDL, care a cumulat informaţii strânse de la 99.54 la sută din secţiile de votare. Astfel, potrivit cifrelor furnizate, Traian Băsescu a obţinut 50.14 la sută din voturi, în timp ce Mircea Geoană a obţinut 49.86 la sută din voturi.

Diferenţa de voturi ar fi de 29.354 de voturi în favoarea lui Băsescu.

Adriean Videanu şi-a exprimat siguranţa în sistemul folosit de PDL pentru numărătoarea paralelă, apreciind că „marja de eroare este de 0.02 la sută”.

Videanu a avut şi un mesaj pentru Mircea Geoană, cel care îşi proclamase, aseară, în urma primelor exit-poll-uri, victoria: „Ai câştigat, continuă, ai pierdut, continuă!”

Videanu a mai anunţat că, în jurul orei 11.00, PDL va da publicităţii rezultatele finale ale numărătorii paralele. PDL mai are de centralizat rezultatele din 96 de secţii din străinătate, cele din SUA şi Canada fiind încă deschise, la ora redactării acestui material.

De cealaltă parte a baricadei, reprezentanţii PSD şi PNL îl dau pe Mircea Geoană drept câştigător, în urma centralizării rezultatelor numărării paralele a aproximativ 62% din numărul total al secţiilor de votare. Liderul PSD, Viorel Hrebenciuc, a declarat că Mircea Geoană a strâns 50,8%, în timp ce Traian Băsescu, 49,2%.

Hrebenciuc a anunţat, în jurul orei 2.20, că datele centralizate de PSD se bazează pe procese verbale, nu pe informaţii obţinute prin SMS-uri, ca la PDL, unde metoda e, potrivit lui Hrebenciuc, „Zi, Costică, tu cât ai?”.

–––––––––––––––––––––––––––

UPDATE ora 01:09

Ultimele informaţii din tabăra PDL confirmă avansul uşor pe care îl are Traian Băsescu asupra contracandidatului său: 50.03 de procente pentru Băsescu, respectiv 49.97 pentru Mircea Geoană. Oficialii PDL au introdus în baza de date 99.15 la sută din secţiile de votare, aşteptând doar secţiile din Diaspora, acolo unde PDL susţine că are avantaj categoric.

Practic, diferenţa ar fi de aproximativ 6.724 de voturi în favoarea lui Băsescu.

„Conform acestei numărători paralele, vă pot spune, fără teama de a greşi, că noul preşedinte al României este domnul Traian Băsescu!”, a declarat Adriean Videanu.

Softul folosit de PDL are avantajul că nu depinde de procesele verbale pe „hârtie”. În schimb, datele de pe procesele verbale sunt transmise înaintea Biroului Electoral Central, permiţând astfel anunţarea unor rezultate mai rapid.

Conform lui Videanu, Traian Băsescu a câştigat categoric inclusiv în Sibiu, oraşul premierului propus de Mircea Geoană, Klaus Johanis. În schimb, tot conform PDL, Geoană a câştigat în Bucureşti.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

UPDATE ora 0:40

Conform celor mai recente cifre din numărătoarea paralelă a PD-L, Traian Băsescu are 50,09 % faţă de Mircea Geoană, cu 49,91 %. Diferenţa este de doar 18.821 de voturi adică 0,18 %. „Facem precizarea că încă nu au fost numărate voturile din diaspora care vor face diferenţa”, a declarat încrezător Videanu.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-

Ora 23:39

Liderul PD-L, Adriean Videanu, declară că rezultatul alegerilor este altul decât cel prezentat de sondajele preliminare. Conform unei numărători paralele efectuate de reprezentanţii PDL în aproximativ 74.35 la sută dintre secţiile electorale şi anunţate de Adriean Videanu la ora 23:38, câştigătorul este Traian Băsescu.

Acesta a strâns 50,36% din voturi, iar Mircea Geoană are 49,64% dintre voturi dintre cele verificate de PDL.

Adriean Videanu: „Acestea sunt rezultatele reale pe care le-am primit. Băsescu are peste 50%. Menţionez că încă nu au fost luate în calcul voturile din Diaspora”. 

Primele rezultate parţiale oficiale vor fi făcute publice de Biroul Electoral Central luni dimineaţă, la ora 8:00.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.