În primul rând, trebuie stabilit că pentru construcţia unui balcon la parter se utilizează, pe de o parte, proprietatea comună a asociaţiei de proprietari (faţada, micul trotuar de beton din jurul clădirii), dar şi proprietatea publică aflată în administrarea primăriei locale (porţiune din spaţiul verde, trotuarul circulabil). În acest scop, ca proprietar trebuie să obţineţi următoarele avize: cel din partea asociaţiei de proprietari, cel al comitetului executiv şi obligatoriu acordul proprietarilor direct afectaţi din vecinătatea spaţiului pe care se va construi balconul. Proprietarul trebuie să încheie cu asociaţia un contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune pentru spaţiul comun al asociaţiei pe care doreşte să îl utilizeze pentru interesul său personal, cu titlu gratuit sau contra unei sume lunare/ anuale.4508-285298-r.jpg

Trebuie realizat un proiect tehnic

În al doilea rând, cel care vrea să-şi facă balcon trebuie să obţină din partea primăriei de sector sau a celei locale un certificat de urbanism, autorizaţie de construire şi un contract de închiriere şi utilizare a spaţiului de pe domeniul public, dacă este cazul.Pentru obţinerea autorizaţiei de construire se impune întocmirea unui proiect tehnic de către un arhitect autorizat.

Cursuri de administrator

Federaţia Asociaţiilor de Proprietari din România (FAPR) anunţă organizarea unui nou curs pentru administratorii de bloc, începând cu data de 11 septembrie. Cursurile durează 7 săptămâni şi au loc sâmbăta şi duminica. Înscrierile se fac până pe 10 septembrie la sediul FAPR din str. Sfinţii Apostoli nr. 44, sector 5. Detalii aflaţi la telefon: 021/33.55.232.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.