02 Iul. 2018 22:57

Belgia – Japonia 3-2, în optimile Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018. Calificare la ultimul atac

Belgia - Japonia, în optimile Campionatului Mondial de fotbal Rusia 2018 (ora 21:00, TVR 1, TVR HD). Partida se dispută pe stadionul Rostov Arena  și este arbitrată de Malang Diedhiou (Senegal). ”Diavolii roșii” sunt creditați ca mari favoriți, dar niponii vor să le dea bobârnace celor care îi consideră victime sigure.

Belgia – Japonia 3-2

Au marcat: Vertonghen (69), Fellaini (75), Chadli (90+4) / Haraguchi (48), Inui (52)

Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco (65 Chadli) – Mertens (65 Fellaini), E. Hazard – Lukaku. Antrenor: Roberto Martinez

Japonia: Kawashima – H. Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki (81 Yamaguchi) – Haraguchi (81 Honda), Kagawa, Inui – Osako. Antrenor: Akira Nishino

Arbitru: Malang Diedhiou (Senegal)

LIVETEXT, AICI.

REZULTATELE OPTIMILOR, AICI.

„Aşa se întâmplă la Cupa Mondială. Am fost conduşi, dominaţi, deci trebuie să felicităm Japonia pentru că a făcut un meci excelent. Au fost solizi şi rapizi, chirurgicali chiar, pe contraatac. Dar aici a putut fi văzut caracterul echipei noastre, iar aici am văzut aportul rezervelor. Să câştigi cu 3-2 în optimile de finală la o Cupă Mondială, asta spune totul despre acest grup de jucători”, a precizat selecționerul belgian Roberto Martinez.

„Această victorie este pentru Belgia. Vă mulţumesc pentru susţinere. Trebuie să continuăm să credem în aceşti jucători, ei pot reuşi. La Cupa Mondială, poţi juca foarte bine uneori, dar nu asta contează cel mai mult, ci mai ales să câştigi, să mergi mai departe, iar noi am arătat caracter”, a mai spus selecţionerul.

„Sunt foarte dezamăgit, devastat de acest rezultat. Am pierdut, însă puteam câştiga. Nu mă aşteptam ca adversarii noştri să întoarcă rezultatul. Nu cred că jucătorilor li se poate reproşa ceva, probabil că tactica mea sau deciziile mele de antrenor au fost de vină”, a declarat Akira Nishino, tehnicianul nipon, după joc.

„Jucătorii mei au fost foarte buni, mai buni decât în meciurile precedente. Au avut încredere în ei, iar astăzi au reuşit o performanţă frumoasă. Am jucat bine, însă victoria este cea care contează. Atunci când aveam un avantaj de două goluri nu am făcut schimbări pentru că doream să marcăm încă un gol şi am avut ocazia, am controlat meciul. Am jucat bine, dar în final victoria este cea care contează”, a adăugat selecţionerul nipon.

—————–

Selecţionata Belgiei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Japonia cu scorul de 3-2 (0-0), luni seara, la Rostov pe Don, în optimile de finală ale competiţiei.

”Diavolii roşii” au reuşit o victorie nesperată la un moment dat, după ce au fost conduşi cu 2-0, prin golurile lui Genki Haraguchi (47) şi Takashi Inui (52), întorcând scorul prin golurile semnate de Jan Vertonghen (69), Marouane Fellaini (74) şi Nacer Chadli (90+4).

Belgia va juca în sferturi cu Brazilia, dar a rămas datoare în ciuda revenirii sale remarcabile.

Niponii au început destul de sus meciul şi au presat în primele minute, ţinând echipa antrenată de Roberta Martinez departe de poarta lui Kawashima.
Kagawa a şutat în chiar primul minut de la 18 metri, pe lângă poartă.

Prima situaţie a belgienilor s-a consemnat în min. 17, dar şutul lui Lukaku a fost blocat. Situaţia s-a repetat patru minute mai târziu, când a intervenit Nagatomo. Lukaku (25) nu a putut controla o minge la 4-5 metri, după care Kawashima a respins şutul lui Hazard (27). Kompany (28) a recentrat în faţa porţii goale, însă niciun coechipier nu s-a aflat pe recepţie.

”Samuraii albaştri” au mai avut o oportunitate până la pauză, dar Courtois a reţinut lovitura de cap a lui Inui (31).

Hazard (36) a fost blocat de Yoshida, după care Witsel şutat peste poartă, iar în careul celălalt, Courtois (44) aproape să scape mingea în poartă la devierea lui Osako.

Japonia a dat lovitura în debutul reprizei secunde, când Haraguchi a plecat pe contraatac, lansat Shibasaki, şi a şut la colţul lung, deschizând scorul.

Belgia a trecut pe lângă egalare, dar Hazard a nimerit bara (49). În loc să fie 1-1, echipa asiatică s-a desprins la 2-0, prin golul lui Inui (52), marcat cu un şut superb de la 20 metri.

Timp de un sfert de oră, belgienii au fost anesteziaţi şi nu au reuşit să găsească o replică, în ciuda a două situaţii ale lui Lukaku (62, 68).

”Diavolii roşii” au marcat primul gol cu mare şansă şi cu ajutorul portarului Kawashima, surprins ieşit de lovitura cu boltă trimisă de Vertonghen cu capul (69), de la distanţă, din poziţie incomodă şi probabil cu intenţia de a recentra.

De Bruyne a fost blocat de Nagatomo (73), dar la cornerul care a urmat, Fellaini (74) a marcat cu capul, din centrarea lui Hazard.

Meciul s-a jucat pe contre în continuare, japonezii ratând prin Inui (75), blocat de Alderweireld, şi Honda (84), oprit de Kompany, în timp ce Kawashima (87) a fost providenţial la loviturile de cap ale lui Chadli şi Lukaku.

Courtois s-a întrebuinţat şi el în min. 90+3, la lovitură liberă de la 30 de metri a lui Honda, dar la cornerul care a urmat belgienii au respins şi au pornit pe contraatac, Chadli finalizând pasa lui Meunier, lăsată inteligent de Lukaku (90+4).

Martinez are meritul că a găsit în ultima jumătate de oră a partide mutările prin care a întors scorul, Fellaini şi Chadli, ambii introduşi de spaniol, reuşind să înscrie.

Neînvinsă în 23 de partide, selecţionata antrenată de spaniolul Roberto Martinez a câştigat în faţa Japoniei chiar anul trecut (1-0), un meci amical jucat în Ţara Soarelui Răsare, prin golul lui Romelu Lukaku.

Cele două echipe s-au confruntat o dată şi la Cupa Mondială, în 2002, când Japonia a găzduit competiţia alături de Coreea de Sud, meciul terminându-se la egalitate, 2-2. La bilanţul general, bilanţul este echilibrat acum, cu două victorii de fiecare parte şi două egaluri.

Belgia a câștigat grupa cu maximum de puncte, 9, în timp ce Japonia s-a calificat cu mare noroc în optimi, grație numărului mai mic de cartonașe în defavoarea Senegalului.

Statistica nu este în favoarea belgienilor. Din cele cinci confruntări directe, Japonia a câștigat două, două s-au încheiat remiză. E drept, Belgia s-a impus în ultimul meci direct, 1-0, într-un amical disputat pe 14 noiembrie 2017.

Belgia antrenată de spaniolul Roberto Martínez nu a mai pierdut de 22 de partide, mai exact din august 2016 împotriva Spaniei. Are 5 victorii consecutive, doar un 0-0 cu Portugalia în ultimele 8 partide, în rest toate partidele câștigate.

Japonia s-a calificat pentru a 4-a oară în istoria participărilor în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, dar niciodată nu a trecut de optimi. Naționala Japoniei a pierdut ultimele 5 confruntări împotriva reprezentativelor europene.