Publicația din Franța a făcut mai mult decât să redea în scris informațiile. Pe pagina de Facebook a Euronews a fost publicat un clip video în care se vede cum polițiștii români îl lasă pe șofer fără plăcuțele de înmatriculare.

Noul clip, care conține o subtitrare explicativă în limba engleză, a adunat în doar câteva ore peste 100.000 de vizualizări. Explicațiile de pe filmuleț se traduc astfel: ”Plăcuțele suedeze ale lui Răzvan Ștefănescu sunt cele mai cunoscute din România. Dar mesajul lor a atras atenția Poliției.

Rezidentul în Suedia a profitat de legile care îi permit personalizarea plăcuțelor de înmatriculare. Literele pe care le-a ales se traduc prin ”F*CK PSD”. PSD sunt inițialele partidului de guvernământ, Partidul Social Democrat”, a scris Euronews.

Clipul video a atras sute de explicații și mulți internauți străini, care au căutat explicația în dex a cuvântului vulgar de pe plăcuțe, au găsit diverse variante, inclusiv unele lipsite total de obscenitate, așa încât au concluzionat că plăcuțlele ar trebui să fie perfect legale.


CITEȘTE ȘI: Șoferul mașinii cu număr anti-PSD face plângere pentru că fiul său a fost nevoit să asiste la audierea sa (VIDEO)


 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.