Astăzi este vineri, 13 ianuarie 2012, zi îngrozitoare pentru superstiţioşii care se tem că vor păţi lucruri inimaginabile, că vor avea ghinion şi vor fi pândiţi de tragedii. Află de ce e ziua de vineri 13, considerată drept una de-a dreptul... malefică.
De ce e considerată ziue de vineri 13, una cu ghinion? Pentru că 13 este cel mai nefast număr, potrivit superstiţioşilor, iar vineri, la fel, este considerată o zi malefică.
Unii spun că are legătură cu Vinerea Mare, când a fost răstignit Iisus Hristos, iar 13 poate fi legată tot de creştinism, deoarece Mântuitorul a cinat alături de apostolii săi înainte să fie prins. La masă se aflau 13 oameni în total şi se spune că din cei 13 care mănâncă împreună, unul urmează să moară.
Unele clădiri nici măcar nu au etajul 13, trecând de la 12 direct la 14. La fel se întâmplă uneori şi cu numerele caselor.
Vinerea se spune că nu e bine să-ţi tai unghiile sau părul.
NOROCUL DIAVOLULUI
Se spune că dacă numele tău e format din 13 litere ai Norocul Diavolului. Mulţi criminali în serie au nume de 13 litere: Jack The Ripper, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy sau Albert de Salvo.
Vineri 13, este legat şi de Blestemul Templierilor, descris şi în Codul lui Da Vinci. Într-o zi de vineri 13 a început acţiunea de reprimare a Templierilor, în urma căreia au fost torturate şi ucise peste 100 de persoane.
Industria cinematografică a avut de câştigat din această superstiţie, filmul Vineri 13, fiind un succes printre iubitorii genului horror.
Matematicienii au demonstrat că data de 13 are mai mari şanse să cadă într-o vineri decât în oricare altă zi a săptămânii, dar din fericire, tot ei au demonstrat că într-un an pot să fie maxim 3 zile de 13 care să cadă într-o vineri
.
Ce s-a întâmplat într-o zi de vineri 13
O tragedie petrecută într-o zi de vineri, pe 13 martie 1992, în Turcia s-a produs cutremur cu magnitudinea de 7,4 grade pe scara Richter, în care au murit aproape 2.000 de oameni, iar 50.000 au rămas fără locuinţe.
Pe 13 septembrie 1940, naziştii au bombardat, la ordinul lui Hitler, Palatul Buckingham.
Pe 13 noiembrie 1970, peste 30.000 de oameni au murit în urma unei furtuni care a avut loc în Bangladesh.
Ciudat e faptul că vineri, pe 13 august 2010, la ora 13.13 un băieţeil din SUA a fost lovit de fulger. Puştiul avea 13 ani.
Nici nu s-ar fi putut altfel! Alfred Hitchcock s-a născut pe 13 august 1899, într-o zi de vineri.
Cunoscutul rapper Tupac Shalur a murit împuşcat pe 13 septembrie 1996, într-o zi de vineri.
Şi ca să încheiem într-o manieră amuzantă, pe 13 octombrie 1939, într-o zi de vineri, bineînţeles, tuturor pisicilor negre dintr-un orăşel din Indiana, SUA, li s-au pus clopoţei ca să fie auzite când se apropie.
















