Directorul de0-170267-bm_gold_efg4458_06.jpg Asigurări Roşia Montană Gold Corporation, Cecilia Szentesy a declarat: „Dacă ţinem cont de faptul că Finlanda şi Suedia, primele două mari producătoare de aur din Europa, produc în jur de 11-12 tone de aur pe an, România, cu cele 13 tone anuale extrase de la Roşia ar deveni lider la nivel european”.

Mai multe organizaţii ecologiste s-au opus cu vehemenţă proiectului din România, invocând faptul că exploatarea aurului şi tratarea acestuia prin utilizarea cianurii poate distruge ireversibil mediul şi fauna din zonă.

Vezi subiectele la matematică la Evaluarea Națională 2026 – ce le-a picat elevilor.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.