Regizorul italian Francesco Rosi, autorul unor filme celebre precum „Il Caso Mattei”, recompensat cu trofeul Palme d’Or la Festivalul de la Cannes din 1972, a murit, sâmbătă, la Roma, la vârsta de 92 de ani, anunță Mediafax.

Cineastul, care era imobilizat la pat de mai multe săptămâni din cauza unei bronşite, a murit în somn.
Francesco Rosi s-a născut pe 15 noiembrie 1922 la Napoli şi, după studii de drept, a intrat imediat în industria spectacolelor, mai întâi în teatru, apoi, progresiv, în cinematografie, unde a fost încă din 1948 asistentul lui Luchino Visconti la filmul „Pământul se cutremură/ La Terra Trema”.
Considerat un maestru al filmelor-anchetă, Francesco Rosi a câştigat premiul BAFTA în 1983 pentru cel mai bun film străin cu producţia „Cristo si è fermato a Eboli” şi a fost nominalizat din nou la acelaşi trofeu în 1986 cu filmul „Carmen”.
În 2009, regizorul a fost recompensat cu Ursul de Aur pentru întreaga carieră la Festivalul Internaţional de Film de la Berlin, iar în 2012 a primit Leul de Aur pentru întreaga carieră la Festivalul de la Veneţia.
FOTO: HEPTA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.