Guillaume a devenit mare duce moştenitor în anul 2000, după ce tatăl său, Henric de Luxemburg, a urcat pe tron. După ce a studiat în Elveţia, Guillaume a frecventat cursurile Academiei militare Sandhurst din Marea Britanie, iar apoi ştiinţele politice în Marea Britanie şi în Franţa.
De la nunta regală nu a lipsit şi un…vierme. Iată unde s-a aflat!

El va deveni cel de-al şaptelea membru al dinastiei Nassau-Weilbourg care va urca pe tronul marelui ducat al Luxemburgului.

Fiică a contelui Philippe de Lannoy şi a lui Alix della Faille de Leverghem, Stéphanie de Lannoy provine dintr-una dintre cele mai vechi familii nobiliare din Belgia. Ea a studiat limbile germanice, a lucrat la ambasada belgiană din Berlin şi a locuit timp de un an în Rusia pe când avea 18 ani.
Citiţi şi: Nunta prinţului Albert de Monaco

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.