În vârstă de 65 de ani, Crin Antonescu și-a început cariera politică în urmă cu 35 de ani. A fost ales, de trei ori consecutiv, președintele PNL, a fost Ministrul Tineretului și Sportului, a deținut șase mandate consecutive în Parlamentul României, a candidat la alegerile prezidențiale în anul 2009 și a fost președintele interimar al țării în anul 2012, după suspendarea președintelui Traian Băsescu.
După destrămarea USL, Crin Antonescu a stat departe de politică timp de un deceniu. A revenit în centrul atenţiei publice odată cu candidatura sa la preşedinţia României, din partea coaliţiei de guvernare PSD-PNL-UDMR. Dincolo de planurile și promisiunile sale politice, amănunte din viața sa personală au ieșit la iveală.
Invitat duminică în emisiunea „40 de întrebări cu Denise Rifai” de la Kanal D, în clipul de promovare, Crin Antonescu e întrebat despre prima sa soție, Aurelia. „V-ați revenit vreodată după sinuciderea soției?”. „După așa ceva nu îți revii niciodată. Niciodată nu mai ești același ca înainte să se întâmple așa ceva”, a mărturisit Crin Antonescu în cadrul emisiunii de la Kanal D.
Cine a fost prima soție a lui Crin Antonescu
Aurelia a fost prima soție a lui Crin Antonescu, având ocupația de medic psiholog. În 1982, Crin Antonescu a cunoscut-o pe Aurelia, studentă la Politehnică, iar un an mai târziu s-au căsătorit. În 1 martie 2001, Crin Antonescu și Aurelia au devenit părinți. Politicianul are un singur copil, pe Irina, cu prima lui soție. Crin și Aurelia au mai avut un băiețel care a murit, însă la doar două luni.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_a19013d5264bd887d067499dec4fa8c5.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://mediacdn.libertatea.ro/unsafe/870x0/smart/filters:format(webp):contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2025/02/prima-sotie-crin-antonescu-aurelia.jpg)
La scurt timp după ce fiica lor a venit pe lume, Aurelia a fost diagnosticată cu cancer ovarian, o boala extrem de agresivă, care a fost descoperită târziu. În vara anului 2004, Aurelia s-a sinucis, s-a aruncat pe geam la prima oră a dimineții. Pe atunci, fiica avea doar trei ani.
Cu ce se ocupă Irina, fiica lui Crin Antonescu
Astfel, Irina a fost crescută de tată și de bunici. „Acest copil, care e cea mai mare bucurie a vieţii mele, a fost 90% dorit de mama lui, care a şi riscat foarte mult să-l aibă. Îi sunt recunoscător pentru asta!”, spunea Crin Antonescu în 2010. Și fiica l-a făcut mândru. După ce a studiat în București, la Școala Britanică, Irina a plecat la Bruxelles și apoi la facultate în Marea Britanie.
Conform Fanatik, Irina Antonescu este în prezent directoare de marketing a unei companii elvețiene cu sediul la Berna, care are la vârf mai mulți români, scrie Libertatea pentru femei.
Irina Antonescu este descrisă pe site-ul companiei drept „o profesionistă dedicată, cu o pregătire solidă și un istoric de succes. Ca absolventă a Școlii de Economie și Științe Politice din Londra (LSE), ea deține un master în Management și o licență în Business și Management de la Universitatea din York, două programe renumite pentru accentul pus pe abordările analitice și strategice în peisajul global al afacerilor. Specializată în marketing, management, e-marketing și strategie de brand, Irina aduce cunoștințe, perspicacitate strategică, inovație și o abordare expertă în tehnologie”.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_a25ef83be6cf74a4c636b5a407f5e198.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_c22d5bbdea50c385ca5dcfa1eee92313.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_bf523419ddb97e9f5a846b33a40986df.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/plugins/rro-feed/no-picture.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/43_a407cbba587648b9910fd793e53d8abd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_abb79e55a53807b7234568fd0c991b14.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_c41967315c6794bb457d6736194fff2b.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_81406e51fef451c527c93a92a893c471.jpg)