15 Feb. 2018 12:55

Divizia A1 la volei masculin, etapa a 20-a: Arcada Galați a învins Steaua, la București!

Divizia A1 la volei masculin, etapa a 20-a: Arcada Galați a învins Steaua, la București! Steaua a suferit miercuri a doua înfrângere din acest sezon, 1:3 pe teren propriu cu Arcada Galați.

Universitatea Cluj – Tricolorul LMV Ploiești 0:3 (20:25, 19:25, 16:25)

Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj a găzduit marți, 13 februarie, meciul dintre CS U Cluj și Tricolorul L.M.V. Ploiești, parte a etapei a XX-a din Divizia A1. Echipa ploieșteană a încheiat cu succes partida și a reușit să stabilească scorul final de 3-0 (25-20, 25-18, 25-16) după numai 69 de minute de joc.

Cu toate că în cadrul primului set gazdele au făcut eforturi considerabile să păstreze scorul cât mai strâns,  jucătorii Tricolorului au întors situația meciului, astfel încât până la primul time-out tehnic scorul a fost 5-8 și 12-16 la momentul celui de-al doilea. Serviciul lui Duschov  fost unul definitoriu pentru scorul final al primului set: 25-20.

Setul al doilea a fost dominat în totalitate de jucătorii ploieșteni, mai ales datorită blocajelor de calitate făcute de “barajul” Bissette – Milivojevic dar și a atacurilor în forță “marca Jorna”.

Ultimul set, adjudecat în doar 22 de minute, a scos la rampă serviciul lui Bartha, care a plasat mingi în terenul advers de șapte ori consecutiv. Astfel, la finalul meciului, datorită atenției și determinării de care au dat dovadă, elevii lui Sergiu Stancu și-au adjudecat toate cele trei puncte.

CSU Universitatea de Vest Timișoara – SCM U Craiova 0:3 (17:25, 12:25, 21:25)

Steaua București – Arcada Galați 1:3 (14:25, 25:14, 19:25, 24:26)
Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București 3:1 (19:25, 25:23, 25:22, 25:18)
Unirea Dej – CSM București 2:3 (18:25, 25:22, 20:25, 25:23, 10:15)
ACS Volei Municipal Zalău – CSȘ 2 CNE UKRO Baia Mare 3:0 (25:13, 25:15, 25:18)