Modelele ei sunt Şimon şi Diţă

Ea este Miss Maraton - FOTOSimona le apreciază pe Lidia Şimon, fostă campioană mondială şi argint la JO 2000, şi pe Constantina Diţă (foto), campioană olimpică în 2008: “Îmi doresc să fac măcar jumătate din cât au făcut ele pentru România. Sper să mă ajute Dumnezeu să reuşesc”.
Simona aleargă şi la maraton, probă ce se întinde pe 42 km şi 195 metri, şi la semimaraton, 21 km şi 97 metri.

Ţintă: top 10

“Visez să ajung în top 10 la Mondiale, să ajung la un 2:30,00, e posibil. La Rotterdam, unde am scos baremul pentru maratonul de la Mondiale, nu s-a putut, dar a fost vânt din faţă şi, mai mult, am alergat mai mulţi kilometri singură. Dar se poate! Anul ăsta, şi semimaratonul, şi maratonul au ieşit bine”, a declarat maratonista Simona Maxim.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.